DERİ ÜRÜNLERİN BAKIMI VE KORUNMASI

deri hediyelik
Tarafından | 18 Eylül 2017

Deri Ürünlerin Bakımı ve Korunması

Deri ürünler koku yapacağı için yıkanarak temizlenmesi çok tercih edilen bir yöntem değildir. Islak temizlik deforme olmasına sebep olmaktadır. Nemli bir bez yardımı ile silinmesi tercih edilir. Çok kuru veya nemli ortamlarda saklanmamalıdır.

deri renkler e1513065992442

Deri Ürünlerin Temizliğinin Yapılması

Deri ürünler: çok ıslak olmayan, sabunlu bez ile silinmeli, fazla ıslatılmadan durulanmalıdır (aksi hâlde boyasını verir). Piyasada satılan deri temizleme spreyleri ile de temizlenebilir. Derinin özelliğini bozmadan, doğru malzeme kullanmaya ve zarar vermeden temizlemeye dikkat edilmelidir.

Rengi bozulduysa alkole batırılmış bir bezle silinmeli,çizildiyse fırçalandıktan sonra terebentinle silinmeli sonra gliserin sürülmelidir. Küf lekeleri oluşmuşsa bir beze gliserin dökerek lekeler silinmelidir. Vernikli deriler süt ve limon suyuyla temizlenebilir.

Süet ürünlerin dökülen tüylerini kabartmak için su buharına tutulmalı, iyice kuruduktan sonra tel fırçayla fırçalanmalıdır. Kesinlikle ıslakken fırçalanmamalıdır.

Açık renkli deriler için bir yumurta beyazını kar haline getirerek temiz bir fırçayla derinin üzerine yaydırılmalı, yün bir bezle silinmelidir. Renkli deriler için penye bir beze talk pudrası dökerek deri ovuşturulur; 2 ölçek terebentin, 1 ölçek bal mumuyla karıştırılıp derinin her tarafına iyice sürülür. Kuruduktan sonra bir yünlü kumaşla parlatılır.

Parlak derilerin; kreması alınmış sütle,ikiye kesilmiş soğanla, kar haline getirilmiş yumurta beyazıyla veya zeytinyağıyla temizlenmesi olumlu sonuçlar verir.

Deri kitap ciltlerini yenilemek için, yumurta sarısı 90 derecelik alkolle karıştırılır ve kitap cildi bununla temizlenir.

Deri üzerinde yağ lekesi varsa tebeşir tozuna biraz ispirto dökülerek hamur haline getirilir. Bu karışım lekeli bölüme sürülerek, kuruyana kadar beklenir,sonra dikkatle fırçalanır.

deri urunler

Deri Çanta ve Resim çerçevesi

Deri Ürünlerin Korunması

Derisi rutubetten sertleşen ürünler benzinle silinirse yumuşayıp esnekleşir.Rugan derilerin çatlamalarını önlemek için zeytinyağı veya vazelin sürünmelidir. Deri ürünler; fazla toza ve güneşe maruz kalmayacak bir şekilde korunmalıdır.

Deri kitap ciltlerine eski bir görüntü vermek için kar haline getirilen yumurta beyazına birkaç damla sirke katılır veya bal mumu terebentinle yumuşatılıp, cilde sürülür, yaydırılır.

Deri Ürünlerin Saklanması

Deri ürünler; mevsimine göre saklanması gerektiğinde derinin cinsine göre (kösele veya sert deriler gibi) kuruyup çatlamaması için ince bir tabaka vazelin sürülmeli veya piyasada satılan yağlı deri bakım spreyleri sıkılarak karton kutular içinde saklanmalıdır.Sıcak ortam çatlamalara sebep olacağı için serin yerde saklanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir