YAPAY ÇİÇEK ÜRÜNLERİN BAKIMI VE KORUNMASI

yapay cicek
Tarafından | 19 Eylül 2017

Fantezi Çiçek Ürünlerin Bakımı ve Korunması

Fantezi çiçekler daha narin kumaşlardan yapılmaları sebebiyle ve yapımında aksesuar (tül, boncuk vb.) saklama koşullarına daha dikkat edilmesi gerekmektedir. Korunması ve saklanması sırasında renklerde solma olmaması için güneşli ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Fantezi çiçeklerin temizliği mümkün olmadığından çok dikkatli kullanılmalıdır. Kullandıktan hemen sonra baskılanmaması için kutu içine pamuklar arasına özenle yerleştirilerek saklanmalıdır.

Tutkallı Hamur Çiçek Ürünlerin Bakımı ve Korunması

Tutkallı hamur çiçekler, saç kurutma makinesi ile tozları üflenmeli, daha sonra yumuşak bir fırça ile fırçalanmalıdır. Boyası ve verniği bozulacağından su değdirilmemelidir. Ancak kaynayan su buharına tutulup şekil verildiğinde eski parlaklığına kavuşur.

deko tabak

Dekoratif tabak

Çorap Çiçek Ürünlerin Bakımı ve Korunması

Çorap çiçekler kolasız olduklarından çabuk kirlenir. Eğer boyası ve tohumları bozulmayacak cinsten ise ılık sabunlu su içinde sallanarak yıkanabilir. Yıpratmadan ve tel şekillerini bozmadan yıkamaya özen gösterilmeli, teller çabuk paslanacağı için saç kurutma makinesi ile hemen kurutulmalı, kuruduktan sonra şekilleri düzeltilmelidir.

corap cicek

Çorap çiçek

Kumaş Çiçek Ürünlerin Bakımı ve Korunması

Elde yapma kumaş çiçekler, kesinlikle yıkanmayacağı için korumaya özen gösterilmelidir. Tozları, saç kurutma makinesi ile püskürtülebilir. Yeşil yapraklar tutkal ile sertleştirilmiş ise tozları kuru bez ile silinebilir. Ağzı kapaklı bir kutuya veya naylon torbaya koyarak içine bol miktarda ince tuz atılıp hızlıca sallanır. Tozlar tuza yapışarak çiçeği bozmadan temizler.

Vitrin içinde bulundurulması önerilir. Üzerine jelatin poşet geçirilip baskılanmayacak bir yerde saklanmalıdır.

Hazır kumaş çiçekler sıvı sabunlu ılık su içinde sallanarak yıkanabilir. Bol su ile durulanıp tersinden gölgede asılarak kurutulabilir.

kumas ciccek

Kumaş çiçek

Metal Çiçek Ürünlerin Bakımı ve Korunması

Metal çiçeklerin tozları saç kurutma makinesi ile püskürtülebilir. Hassas tüy fırçalar kullanılabilir. Metal yapraklar kolaylıkla bağlama veya yapıştırma yerlerinden kırılıp döküleceğinden tozu alınırken çok dikkat edilmelidir. Oksitleneceği için su değdirilmemelidir. Vitrin içinde bulundurulması önerilir. Saklanırken üzerine geniş jelatin poşet geçirilip baskılanmayacak bir yerde saklanmalıdır.

metal cicek

Metal malzemeden yapılmış çiçek

Çuval Çiçek Ürünlerin Bakımı ve Korunması

Çuval çiçekler de kesinlikle yıkanmayacağı için korumaya özen gösterilmelidir. Tozları, saç kurutma makinesi ile püskürtülebilir. Yeşil yapraklar tutkal ile sertleştirilmiş ise tozları kuru bez ile silinebilir. Vitrin içinde bulundurulması önerilir. Üzerine jelatin poşet geçirilip baskılanmayacak bir yerde saklanmalıdır.

boncuk cicek

Boncuk çiçek

Boncuk çiçekler, kullanımı en kolay çiçeklerdir. Su altında yıkanabilir. Sabunlu su dolu bir küvette sallanarak yıkanmalı ve durulanmalıdır. Yıkarken tanzim kabına dikkat edilmeli, kuruduktan sonra dal çiçek ve yaprakları düzeltilmelidir. Düzeltirken tellerin kırılmamasına özen gösterilmelidir. Bozulduğunda kolay düzeltilebileceği için özel bir koruma gerektirmez.

Kâğıt Çiçek Ürünlerin Bakımı ve Korunması

Kâğıt çiçekler de kumaş çiçekler gibi kesinlikle yıkanmayacağı için korumaya özen gösterilmelidir. Tozları, saç kurutma makinesi ile püskürtülebilir. Taç ve yeşil yapraklar tutkal ile sertleştirilmiş ise tozları kuru bez ile silinebilir. Uzun tüylü yumuşak fırçalarla da tozu alınabilir. Vitrin içinde bulundurulması önerilir. Üzerine jelatin poşet geçirilip baskılanmayacak bir yerde saklanmalıdır.

kagit cicek

Kağıttan yapılmış çiçek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir