DİKİŞ MAKİNESİNİ TANIYALIM

iğne
Tarafından | 4 Ocak 2018

Ev Tipi Dikiş Makinesi Parçaları

Makinanızı rahatça kullandığınızda, dikiş çok daha kolay olur. Makinanızın özelliklerini kontrol edin, kullanma kılavuzu başvurun, denemeler yapın ve parça kumaşlar üzerinde tecrübeler edinin. Özellikle her makinada biraz farklı gibi görünse de, işte en temel parçalar:

Volan

volan

Volan makina çalışmıyor iken iğneyi el yardımıyla kaldırır. Her zaman çarkı kendinize doğru çevirin. Dikişe başlamadan önce masura ipini sarmak veya kumaşı çıkarmak ya da yerini değiştirmek için iğneyi kumaşın üzerinden kaldırmak veya dikişi tamamlamak için, bir köşede dönerken iğne aşağıdadır, el volanını kullanın.

Horoz

horoz

Üst iplik, iğneyle uyumlu bir şekilde aşağı ve yukarı hareket eden horozdan geçer. İplik aynı zamanda iplik kılavuzlarından (horozdan hem önce hem sonra) ve sonra da iğneden geçer.

Baskı Ayağı

baski ayagi

Baskı ayağı siz dikiş dikerken kumaşı olduğu yerde tutar. Ayak aynı zamanda kumaşı dişler ile temas halinde tutar. Baskı ayağı kolunu kaldırarak, ayağı aşağı indirin ya da kaldırın. (Çoğunlukla makinanın arkasına yerleştirilmiştir.) Baskı ayağı siz dikiş dikerken aşağı konumda olmalıdır.

İğneler

igneler

Dikiş makinası iğneleri pek çok büyüklükte olabilir. Numara küçüldükçe iğne incelir. Büyüklükler genellikle hem metrik hem de standart (Amerikan) ölçüyle işaretlenmiştir. Önce metrik numara gelir. Örneğin; 09/11 çok ince bir iğnedir, hassas ve ince kumaş için iyi bir tercihtir. 14/16 iğne orta boy bir iğnedir ve orta kalınlıktaki kumaşlar için iyidir. Daha kalın iğneler, 16 ya da 18 boyundaki iğneler, kot kumaşı ve diğer ağır kumaşlar için idealdir. Makinanızdaki iğneyi düzenli aralıklarla, yamulduğunda, köreldiğinde değiştirin.

Dişli Plakası ve Kumaş Dişlisi

disli plakasi

Dişli plakası iğnenin içinden geçmesi için bir aralığı ve dişler için de aralıkları vardır. Genellikle düzgün dikiş payı bırakmanızı sağlayacak çizgiler ya da ölçülerle işaretlenmiştir. Dişler; dişli plakasının aşağısına oturan çizgili dişlerdir ve sizi dikiş diktikçe kumaş ilerletir.

Serbest Kol ve Taşınabilir Makine Tablası

makine tablasi

Serbest kol kumaşınızı makinanızın altında ve etrafında kaydırmanızı sağlayan küçük bir dikiş yüzeyidir. Dar yerleri dikerken (pantolon paçası gibi) ve aynı zamanda makine nakışının bazı türleri için de kullanışlıdır. Makinanızın aynı zamanda serbest kolunu kullanmadığınız zamanlarda dikiş yüzeyini genişleten taşınabilir makina tablası vardır.

Makine Kontrolleri

makine kontrollleri

Farklı makinaların farklı kontrolleri vardır; kadranları, kaydırma kolları, düğmeleri ya da dokunmatik yüzeyleri gibi. Fakat hepsi aynı temel ayarlamaları yapar. Makinanızın ne tür kontrolü olursa olsun ne iş yaptıklarını öğrenmek için işte ihtiyacınız olanlar:

Dikiş Boyu

dikis boyu

Bu kontrol dikişin boyunu ayarlar. Genel dikiş için 2,5 cm’de 10 ila 15 dikiş idealdir. Büzgüleri diktiğiniz zaman dikişlerin daha aralıklı olması gerekir, böylelikle kumaş kolaylıkla kayar ve iplik boyunca düzgün şekilde ilerler. Büzgü için uygun dikiş boyu 2,5 cm’de 6 ila 8 dikiştir. Dikiş boyunu bir kumaş parçası üzerine birkaç sıra dikerek kontrol edin. Eğer boyu çok kısa ise kumaş buruşacaktır. Dikiş boyunu uzatın ve dikişler düzelene ve kumaş düzgün durana kadar deneyin.

Dikiş Eni

dikis eni

Bu kontrol zikzak ve dekoratif dikişlerin enini ayarlar ve çok çeşitli hazır sonuçlar yaratır. Bazı makinalar dekoratif dikişin enini otomatik olarak ayarlar, fakat tasarımınız için hangisinin en iyisi olduğuna kırpıntı bir kumaş üzerinde farklı ayarlarla deneme yaparak karar verin. Bazı dekoratif dikişler özel bir ayak gerektirebilir, bu yüzden ihtiyacınız olan ayağı kullandığınıza emin olun. (Pek çok farklı dekoratif dikiş seçeneği sunan bazı makinelerin “örnek seçimi” denilen dikiş boy ve en kontrolleri kombinasyonu vardır.)

Ters Dikiş (Pekiştirme)

ters dikis

Bu kontrol dikişin boyunu ayarlar. Genel dikiş için 2,5 cm’de 10 ila 15 dikiş idealdir. Büzgüleri diktiğiniz zaman dikişlerin daha aralıklı olması gerekir, böylelikle kumaş kolaylıkla kayar ve iplik boyunca düzgün şekilde ilerler. Büzgü için uygun dikiş boyu 2,5 cm’de 6 ila 8 dikiştir. Dikiş boyunu bir kumaş parçası üzerine birkaç sıra dikerek kontrol edin. Eğer boyu çok kısa ise kumaş buruşacaktır. Dikiş boyunu uzatın ve dikişler düzelene ve kumaş düzgün durana kadar deneyin.

Baskı Ayağı

baski ayagi1

Makinaların farklı işler için farklı ayakları vardır. Pek çok dikiş için, genel ya da çok amaçlı baskı ayağını kullanın. Fermuar takacağınız zaman fermuar ayağı kullanın. Dekoratif dikişler dikmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan ayağı kullanın.

İplik Tansiyon Ayarı ve İplik Geçirmek

iplik tansiyon ayari

Gerginlik ayarları ipliğin kumaş boyunca düzgün bir şekilde ilerlemesini kontrol eder. Eğer dikişiniz kumaşı buruşturuyorsa, dikiş gerginliği çok olabilir. Eğer dikiş sırasında büyük ilmekler oluşuyorsa, gerginliği az olabilir. Önce dikiş boyunu ayarlayın. Fakat; eğer bu da dikişleri düzgün yapmıyorsa, dikiş gerginliğini ayarlayın. Dikiş dikerken düzgün sonuçlar elde etmek istiyorsanız masurayı düzgünce sardığınızdan ve ipliği makineden düzgün bir şekilde geçirdiğinizden emin olun. Her zaman

Tansiyon Kontrol Göstergesi

tansiyon kontrol gostergesi

Bu kontrol, iplik gerginliğini ayarlar. Bazen çok hafif ya da ağır kumaşlar veya iplikler makina dikişlerinin düzgün olmamasına neden olur. Bu kontrolü kullanırken gerginliği nasıl ayarlamanız gerektiğini görmek için kullanma kılavuzuna bakın.

Masura ve Mekik

masura ve mekik

Genel dikiş için bobinde ve masurada aynı renk iplik kullanın. Her makinanın o makina için özel olarak tasarlanmış özel masuraları vardır. Masuraya iplik sarmak için makinanızda masura sarıcı ile çalışın. Öncellikle dikiş hareketini durdurun ki dikme işlemi yerine masurayı sarın. Makinanızın masura sarıcısının kullanılışını öğrenmek için kullanma kılavuzuna bakın. Masurayı iplikle sardıktan sonra mekiğin içine koyun. Kullanma kılavuzunda belirtildiği gibi mekiği yatağın içine yerleştirin. Bazı makinalarda mekik bulunması gerekmez. Masura makinaya üstten gelir.

Dikişe Hazırlanmak

makine parcalari

Makinaya iplik taktığınızda, kumaş parçası boyunca birkaç düz çizgi dikerek pratik yapın. Baskı ayağını kaldırın ve kumaşı yerleştirin. Baskı ayağını indirin ve dikin. Bir dikiş çizgisi yaptığınızda el çarkını çevirerek iğneyi kaldırın. Kumaşı çıkarmak için baskı ayağını kaldırın. İplikleri iğneden 15 cm ile 25 cm uzaklaştırın ve kesin. Uzun iplik ucu bırakmak, ipliğin iğneden çıkmasını engeller.

Makina dikişleri yaptıkça; dişler kumaşı tutar ve ilerlemesini sağlar. Dikiş dikerken kumaşa baskı yapmayın ya da çekmeyin, sadece baskı ayağının altında ilerlemesine yön verin. Çok hızlı dikmeyin. Eğer hızlı dikerseniz, dikiş çizginiz düzgün olmayacaktır ve toplu iğne üzerinden dikebilirsiniz. Asla toplu iğne üzerinden dikmeyin. Toplu iğneye çarpması dikiş iğnenizi bükebilir, eğebilir ya da zarar verebilir. Aynı zamanda makinanıza da zarar verebilir ve kırık iğne parçaları yaralanmalara da sebep olabilir. Kumaşın toplu iğne ile iğnelenmiş kısmı baskı ayağına yaklaştıkça yavaş dikmeye başlayın ya da tamamen dikmeyi bırakın. Böylelikle toplu iğneyi çıkarabilirsiniz. İğnedenliği el altında tutun ve toplu iğneleri çıkardıkça buraya takın.

Kumaşı toplu iğne ile iğnelerken kumaşın makina üzerinde nasıl yerleştireceğine dikkat edin. Dikiş dikerken iğneleri kumaştan çıkarmayı kolaylaştırmak için iğne başlarını kumaşın işlem görmemiş (temizlenmemiş) kenarının sağ tarafına yerleştirin. Bu şekilde, sol eliniz kumaşın kalan kısmı ile ilgilenmek için boş kalacaktır.

Toplu iğneleri dikiş çizginin dikine ve 5 ile 7cm aralıklarla yerleştirin. Dikiş diktikçe iğneye değil, iğnenin önündeki kumaşa bakın. Elleriniz kumaşın üzerine bir çizgi dikişini bile kontrol edecek şekilde yerleştirin. Ellerinizi ve saçlarınızı her zaman dikiş iğnesinden ve makinenin hareketli parçalarından uzak tutun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir