EKSANTRİKLİ AĞIZLIK AÇMA SİSTEMLERİ

eks blok
Tarafından | 19 Aralık 2017

Eksantrikli Ağızlık Açma Sistemlerinin Tanımı  Özellikleri ve Çeşitleri

Eksantrik, çevresi merkezle aynı uzaklıkta olmayan, değişik merkez kaçıklıklarına sahip parçalara verilen isimdir. Kam olarak da adlandırılır.

Eksantrikli ağızlık açma sistemleri, dokuma makinelerine monte edilme pozisyonlarına göre ikiye ayrılır. Eksantrikli dokuma makinelerinde, çerçeveleri kumanda edecek eksantrikler örgünün armür planına göre hazırlanır. Eksantrik mili üzerine uygun bir şekilde yerleştirilir.

Tablo 1.4: Eksantrikli ağızlık açma sisteminin çeşitleri

Tablo 1.4: Eksantrikli ağızlık açma sisteminin çeşitleri

Mekanik dokuma makinelerinde dönen bir mil üzerine monte edilerek ağızlığın açılmasında çerçevelere hareketi ileten metal plakalardır.

eksantrikler

Resim 1.5: Eksantrikler

Genellikle dönen bir mil (dolap mili) üzerine yerleştirilen eksantrikler, çerçevelere hareket vermek için kullanılır. Çerçeveler eksantrikle temas hâlindedir. Eksantriğin merkezden kaçık burnu, çerçeve ayaklarına temas ettiğinde itme kuvveti uygulayarak ağızlığın açılması sağlanır.

eksantrik ic dis gorunum

Resim 1.6: Eksantrik sistemi iç, dış görünüşü

Eksantrikler kullanılacak örgülere göre grup hâlinde sökülüp montajı yapılabilir. Her örgü için ayrı bir eksantrik grubu vardır. Bunun anlamı; makinede uygulanacak örgü değiştirilmek istendiğinde eksantrik grubunun değiştirilmesi gerekir. Eksantrik grupları, makinenin çözgülere verdiği harekete göre örgü raporuna uygun olarak doğru ağızlığı bulmak için ters doğrultuda çalıştırılabilir.

dimi orgu eksantrikler

Resim 1.8: Dimi 2/1 örgüsüne ait kullanılacak eksantrikler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir