ELEKTRONİK ARMÜRLÜ AĞIZLIK AÇMA SİSTEMLERİ

elk armur
Tarafından | 16 Mart 2018

Elektronik Armür Mekanizmasının Tanımı ve Çalışma Prensibi

Dokuma makinelerinde elektronik kumandalı armürlerde mekanik armürlerdeki kart veya zincirler yerine manyetik kumanda çubukları bulunur. Manyetik bloklar elektronik desen hafızası veya direkt mikro işlem birimiyle bağlantılı çalışır.

elektronik armur sistemleri

Resim 2.1: Elektronik armür sistemleri

Desen bilgileri elektrik sinyalleri olarak doğrudan manyetik çubuğa gönderilir. Tırnak alıcı disk üzerindeki boşluğa girince alıcı disk ana mil tarafından döndürülür. Alıcı diskin dönmesiyle çerçevelere hareket iletimi başlar. Tırnak çentiğe girmediğinde çerçeveler durumlarını korur. Elektronik kumandalı armürlerde mikro işlemli bir kumanda aleti bulunur. Tüm hareketler bu kumanda aleti ile kontrol edilir.

elk armur kontrol ekrani

Resim 2.4: Elektronik armür kontrol ekranı

Elektronik Armür Mekanizmasının Bakım ve Ayarı

Elektronik armürlü ağızlık açma sisteminde yapılan bakım ve ayarlar her üretici firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Aşağıda verilecek ayarlar armür üreticisi olarak dünyada dokuma makineleri armür sistemlerinde önemli bir yere sahiptir. Armürün zamanlama, kapanma açısının ayarı ve ağızlık yükseklik ayarı bilgilerine yer verilmiştir.

Armürün zamanlama ayarı:

Ağızlık kapanma pozisyonunda armür durumu mutlak ‘0’ pozisyonu ile doğru olarak senkronize edilmelidir.

jakarli dokuma kumaslar

Jakarlı dokuma kumaş

İzlenecek işlem sıraları:

 1. Armürden koruma kapağını çıkarınız.
 2. Armür ağızlık kapanma konumuna gelene kadar makineyi hareket ettiriniz.
 3. Salınım hareketi yapan kolda “B” pozisyon alana kadar 1 nu.lı pimi “A” konik dişlisinin yanındaki delikten ileri itiniz.
 4. Bağlantı parçasındaki “C” vidalarını gevşetiniz.
 5. Makine açısal pozisyonu, ekran sayfası girilen ağızlık kapanma açısına karşılık gelene kadar makineyi yavaş hareket (çalışma) ile hareket ettiriniz.
 6. Bağlantı parçasını takınız ve 4 adet vidayı değerinde (el kitabında verilen) bir tork ile sıkınız.
 7. 1 numaralı pimi armürden çıkarınız.
 8. Koruma kapağını armüre geri takınız.
elk armur zamanlama ayari

Şekil 2.1: Elektronik armür zamanlama ayarı

Kapanma açısının ayarı

Ağızlık kapanma açısı hiçbir zaman armürün küçük konik dişlisi “D” üzerinden ayarlanmamalıdır. Makinelerde ağızlık kapanma açısı ayarı otomatik olarak ayarlama sistemi ile donatılmıştır. Ekran sayfası üzerinde genellikle 310 ile 360 derece arasında bir değer girilerek makinede otomatik olarak gerekli tuşlara basılarak kapanma açısı ayarı yapılır.

Ağızlık yükseklik ayarı

 • Makineyi ağızlık kapanma pozisyonuna hareket ettiriniz. Armürde, yukarı konumdaki çerçeveleri tahrik eden “C” kolları ile aşağı konumdaki çerçeveleri tahrik eden “C” kolları aynı hizada olur.
 • D” vidalarını gevşetiniz ve “E” tutucusunu “C” kollarının ucundan itibaren “a” mesafesine hareket ettiriniz.
 • D” vidalarını gerekli olan değerde bir tork ile sıkınız.
elk armur agizlik yukseklik ayari

Şekil 2.1: Elektronik armür ağızlık yükseklik ayarı

İlk işlem bakım ve ayar için makinenin çalışmayacağını gösteren levha ya da uyarı ışıklarıyla belirtilmesidir. Armür siteminin kapakları sökülür.

elk armur kapaginin cikarilmasi

Resim 2.5: Elektronik armür kapağının çıkarılması

Armür ağızlık kapanma konumuna gelene kadar makine hareket ettirilir. Makinenin gerekli vidaları gevşetilir ve açısal pozisyonu elektronik panoda belirtilen ağızlık kapanma açısına karşılık gelene kadar makine yavaş bir konumda çalıştırılır. İşlem bitiminde gerekli olan vidaları sıkıştırıp armür kapağını kapatınız.

Elektronik Armür Mekanizmasının Bakım ve Ayarlarını Yapma Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

Elektronik armür mekanizmasında yapılacak olan bakım ve ayarlar sırasında makinenin diğer kısımlarından çok farklı olmayan uyulması elzem olan kurallar vardır. Bunları genel olarak aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

elk armur bakim

Hava ile temizleme sırasında hava yönünü uygun seçiniz, çevrede bulunan diğer makine ve dokunan kumaşlara zarar vermemeye özen gösteriniz.

 • Dokuma makinelerinde kullanılan elektronik armür sistemleri teknolojik olarak ileri seviyede makinelerdir. Bundan dolayı ayarları, çalıştırılmaları ve bakımları yapılırken büyük hassasiyet gösterilmelidir.
 • Bakım ve ayarlar için gerekli olan talimatlar, işlemleri yapmakla sorumlu olan personelin el kitabını dikkatli bir şekilde okuması, tam olarak anlaması ve verilen işlem basamaklarını izlemesi şarttır.
 • Elektronik armür sisteminin ayar ve bakımları yapılırken makine kesinlikle durdurulmalıdır.
 • Elektronik armür sisteminin yağının gerekiyorsa değiştirilmesi ve diğer bütün yağlama işlemlerinde temizliğin sağlanması gerekir. Etrafa saçılan yağ parçacıklarından dolayı en küçük kayma riski önlenmelidir.
 • Elektronik armür sisteminin bakım ve ayarını yapan yetkili elemanın kendisini basınçlı hava ile temizlemesi kesinlikle yasaktır.
 • Armür sisteminin bakımı sırasında çevre kirliliğini önlemek veya en aza indirmek için makineden alınan kullanılmış yağ, yağ işleme tesisinde toplanmalı ve işlenmelidir.

Elektronik armür sisteminin sökülüp takılması sırasında parçaların, vida ve çeşitli tutucu elemanların tekrar yerine takılması ve uygun torklarda sıkılmaları şarttır. Yoksa vidaların çok sıkılması kırılmalarına, gevşek bırakılmaları da parçanın çıkmasına ve daha büyük hasarlara sebep olabilir.

jak dokuma mak e1508767778210

Jakarlı dokuma makinesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir