EMBOSS BASKI TEKNİĞİ

emboss baski
Tarafından | 9 Ağustos 2016

İngilizce bir kelime olan emboss (gofre) Türkçe’de; Fiil olarak kullanıldığında; kabartma ile işlemek, çekiçle dövmek, kabartma yapmak” anlamına gelmektedir. Silindir gofre tekniği sıcak kabartmalı çelik desen silindirini presle kumaşların üzerine uygulayarak kumaşları kabartma yöntemidir. Bu yıllardır uygulanan çok eski bir tekniktir ve kumaşı kabartma özelliği oldukça düşüktür.

Son yıllarda 3 boyut modasının dalga dalga gelmesiyle kumaşlar üzerindeki kabarık efektlerde daha yüksek, daha hissedilebilen 3 boyutlu efektler istenmeye başlanmıştır.

Metraj Pres Embos 3 Boyutlu Gofre makinesi bu doğrultuda geliştirilmiş silindir tipi olmayan, flat tipi olan bir makinedir. Aynen bir tost makinesının ekmeği ezmesi misalinde olduğu gibi, bu makine polyester kumaşı üzerindeki erkek ve dişi kalıbın arasında ısıyla beraber presleyerek normal silindir gofrelerde asla göremeyeceğiniz çok yüksek kabartma efektleri ortaya çıkartmaktadır. Elde edilen kumaşlar başta giyim ve döşemelik olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

  1. Emboss (gofre) mürekkep ve renkli emboss (gofre) toz (pudra) beraber kullanarak yapılır.
  2. Pigment mürekkep ve şeffaf emboss (gofre) toz (pudra) beraber kullanarak yapılır.
    • İlk önce emboss (gofre) mürekkep ve renkli emboss (gofre) toz ile yapılan yöntemi deneyelim.
    • Görselinizin üzerine emboss (gofre) mürekkebini sürün ve kağıda basın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir