Etiket Arşivi: Armür nedir

ARMÜRLÜ KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 26 Nisan 2021

Armür veya armürlü kumaş (dobby), armür tezgâhında üretilen, küçük geometrik desenler ve kumaştaki özel dokusu ile karakterize edilen dokuma bir kumaştır. Armürlü örgüsü ile dokuma ilk olarak 1840 yılında geliştirildi ve her türlü dokumada olduğu gibi bir dokuma tezgahında dokunmasına rağmen, armürlü dokuma tezgahında özel bir ekipman parçası gerektirir. Bu cihaza armür denir ve küçük geometrik baskıların üretiminin kumaş… Devamını oku »

ARMÜR NEDİR

Tarafından | 11 Aralık 2017

Armür, dokuma makinesindeki çerçevelere dolayısı ile çözgü ipliklerine aşağı yukarı hareket veren bir mekanizmadır. Dokuma işleminin gerçekleşmesi için ilk temel hareket ağızlık açılmasıdır. Ağızlık açılması belli bir düzen dahilinde olur. Ağızlık, çerçevelerin hareketi ile çözgü ipliklerinden bir kısmının yukarıda, bir kısmının aşağıda bulunması sonucu iki çözgü grubu arasında oluşan boşluktur. Ağızlıktan geçirilen atkı ipliği, üstteki… Devamını oku »

ARMÜRLÜ AĞIZLIK AÇMA SİSTEMLERİ

Tarafından | 11 Mayıs 2017

Armürlü Ağızlık Açma Sisteminin Tanımı ve Özellikleri Armür, dokuma makinelerinde ağızlık açmak için kullanılan, bu amaçla çerçevelerin hareketini sağlayan ağızlık açma tertibatlarındandır. Dokuma makinelerinde ağızlık açma sistemlerinden armürlü ağızlık açma sistemi eksantrikli sisteme göre daha fazla çerçeveye hareket verir. Bu sayı genel olarak 32 ile sınırlıdır, ancak özel ihtiyaçlara göre bu sayı 48 çerçeveye kadar… Devamını oku »