ARMÜRLÜ KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

armurlu kumas
Tarafından | 26 Nisan 2021

Armür veya armürlü kumaş (dobby), armür tezgâhında üretilen, küçük geometrik desenler ve kumaştaki özel dokusu ile karakterize edilen dokuma bir kumaştır. Armürlü örgüsü ile dokuma ilk olarak 1840 yılında geliştirildi ve her türlü dokumada olduğu gibi bir dokuma tezgahında dokunmasına rağmen, armürlü dokuma tezgahında özel bir ekipman parçası gerektirir. Bu cihaza armür denir ve küçük geometrik baskıların üretiminin kumaş olarak dokunmasını sağlar. Bu teknik, kumaştaki çözgü ipliklerinin manipülasyonu ile yapılır. Bu örgü, bu tasarımları oluşturmak için dokuma makinesi için bir ek kullandığından, jakarla benzerdir. Dobby tezgâhında oluşturulan tasarımlar jakar deseninden çok daha az karmaşıktır.

dobby kumas min


Son zamanlarda gömlek ve pantolonlarda sık sık adını duyduğumuz armürlü kumaş nedir gelin inceleyelim.

Armürlü Kumaş Nedir?

Armürlü kumaş, kumaş üzerinde belirlenen küçük bir desenin sürekli olarak tekrarlanması ile oluşmakta. Kumaş üzerinde tekrar eden desenler kumaş üzerinde hafif bir kabarıklık gösterir. Kumaş üzerindeki armür desenler kumaş ile aynı renk olabildiği  gibi kumaş ile uyumlu bir renge sahip de olabilirler. Armür kumaşlar %97 pamuk, %3 likra oranına sahiptir. Armür kumaş pamuk ve likra içeriği ile  yumuşak ve esnek bir yapıya sahiptir.

Armürlü Kumaş Kullanım Alanları

Giyimde Armür Kumaş: Armürlü kumaş giyim alanında pantolon, gömlek ve ceket tasarımlarıyla  görmekteyiz. Armürlü kumaş yapısı gereği son derece yumuşak ve esnek olması ile birlikte yaz aylarında  daha az terlemeyi sağlar. Özellikle, önemli davetlerde şık ve rahat olması sebebiyle sıkça tercih edilen armür kumaş, günlük hayatta da kombinleri daha kolay hazırlamanıza yardımcı olur.

Günlük hayatta armür kumaşlı gömleğinizi dar paça kot pantolonlar ve düz ya da çok göz yormayacak hafif desen ve modele sahip renkli diz üstü etekleriniz ile kombinleyebilirsiniz. Bulunacağınız ortama uygun olarak spor ayakkabı ya da dolgu topuklu ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

armurlu agizlik acma mak

Armürlü ağızlık açma makineleri

Ev Tekstilinde Armürlü Kumaş: Armürlü kumaş giyim alanında kullandığı gibi ev tekstil ürünü olarak perdelerde, sandalye ve koltuk kaplama, döşeme alanlarında da kullanılmaktadır. Koltuklarda gerek görünüş gerekse  temizlik açısından olabildiğince düz desenler kullanmanın çok tercih edildiği ve moda olduğu bu dönemde koltuklarınızı armür kumaşlarla kaplatmanızı önermeyiz. Ancak sandalyelerinizi armür kumaşlarla kaplatarak evinizde hareketlilik yakalayabilirsiniz.

Perdelerde armür desen uzun yıllardır severek tercih edilen bir model olarak hayatımızda yer edinmiş bir desendir. Pencerenizin boyu ile eşit uzunlukta armür desenli perdeler tercih ederek evinizi daha spor ve modern gösterebilir, yerlere kadar uzanan modellerle ise evinizi olduğundan daha geniş ve yüksek bir tavana sahip gibi gösterebilme imkanı yakalayabilirsiniz.

Armür desenlerin en sık tercih edildiği bir diğer konu ise yatak örtüleri. Yatak odanıza sade bir şekilde hareketlilik getirmek için armür kumaşlı yatak örtüleri ve pikeler son derece doğru bir tercih olacaktır. Odanızın geneline hakim olan bir renk kullanarak bütünlük yaratabileceğiniz gibi zıt bir renk seçerek yatağınızın ön planda olmasını da sağlayabilirsiniz.

pannt armur

Armürlü dokuma kumaş pantolon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir