EV TEKSTİLİ VE DEKORASYONU TANIMI

ev teks deko
Tarafından | 11 Aralık 2017

Ev Tekstili Tanımı

Aile ya da bireylerin yaşamış olduğu mekanlarda yaşam kalitesini arttıran, bireylerin günlük ihtiyaçları olan dinlenme, yemek, temizlenme vb. faaliyetleri gerçekleştirmelerine kolaylık sağlayan tekstillerdir.

Ev tekstilleri kullanılan malzeme, tasarım ve kullanım alanları olarak sürekli gelişime paralel değişkenlik göstermektedir.

ev tekstili

Ev tekstilleri

Ev Dekorasyon Ürünleri Tanımı

İç mekanları dekore etme ve yaşam kolaylığı sağlama amaçlı kullanılan mobilya ve aksesuarlardır.

Mobilyalar ve aksesuarların bir bölümü Ahşap Teknolojisinin alanına girdiği için ev tekstilleri ve ev dekorasyonunda kullanılan ev tekstilleri bu modül de yer almaktadır.

Ev tekstili ve ev dekorasyon ürünlerini müşteriye sunabilmek için ürün bilgileri ile ürünlerin kullanım alanı olan evin bölümleri hakkında bilgilere sahip olmak gerekir. Ev tekstili sektöründe ürün bilgilerinden ve ürün görsellerinden oluşturulan kataloglarla, etkili iletişim yöntemlerini kullanılarak müşteriye ürün tanıtımı yapılmaktadır.

ev tekstilleri

Evin Bölümleri

İlk çağlardan günümüze insanlar çevresel etkenlerden dolayı barınma ihtiyacı duymuşlar ve bunu giderecek çözüm çareleri üretmişlerdir. Mağara ve sazlıkla başlayan barınma ihtiyacında bugün gelinen nokta akıllı evlerdir. Barınmanın yanı sıra rahatlık ve konforu arama çalışmaları mekânlardaki gelişim ve değişimi de etkilemiştir.

Ev bireylerin barınma ihtiyacını karşılayan yaşamın vazgeçilmez parçası olan mekânlardır. Evler farklı boyutlarda ve bölümlerde olabilmektedir. Ayrıca farklı kültürler ve iklim koşulları evlerin mimari şekillerini ve iç yerleşim düzenlerini farklılaştırmıştır. Evlerde genel olarak bireylerin ihtiyacı olan uyuma, dinlenme, temizlenme ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak bölümler bulunmaktadır.

Mutfak

mutfak onlukleri

Resim 1.10: Mutfak önlüğü, fırın eldiveni, tutaç

Bireylerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlık yaptıkları ve beslenme ihtiyaçlarını giderdikleri bölümlerdir. Evin mutfak bölümleri bağımsız olabildiği gibi son dönemde inşa edilen evlerde salon yada oturma bölümleri ile bir arada olabilmektedir. Bu bölümde kullanılan ev dekorasyon ve ev tekstili ürünleri; mutfak takımları, havlular, temizleme bezleri gibi tekstiller ile dekorasyon amaçlı mutfak mobilyaları ve aksesuarlardan oluşur.

Salon

dekoratif ortu

Resim1.11:Dekoratif örtü

Evin dinlenme ve konuk ağırlama bölümleridir. Bu bölümde kullanılan ev dekorasyon ve ev tekstili ürünleri; salon takımları, koltuk şalları, koltuk ve sandalye kılıfları, yastık ve minder kılıfları gibi tekstiller ile salon mobilya ve aksesuarlarından oluşur.

Bebek odası

bebek oda perde

Resim 2.9: Erkek bebek odası perdesi

Bebeklerin uyuma, dinlenme, beslenme, ihtiyaçlarının sağlandığı mekânlardır. Oda aydınlık olmalı güneş almalı ve oda ısısına dikkat edilmelidir. Evin bu bölümünde kullanılan ev dekorasyon ve ev tekstili ürünleri; bebek odası takımları ( nevresim, pike takımları, uyku setleri gibi tekstiller ) ile bebek odası mobilyaları ve aksesuarlarından oluşur.

Genç odası

genc odas nevresim tkm

Resim1.12: genç odası nevresim takımı Resim1.13:Genç kız nevresim takımı

Ailenin genç bireylerinin uyuma, dinlenme, ders çalışma vb faaliyetlerini gerçekleştirmek için kullandıkları mekânlardır. Evin bu bölümünde kullanılan ev dekorasyon ve ev tekstili ürünleri; genç odası takımları ( nevresim ve pike takımları, uyku setleri gibi tekstiller ) ile genç odası mobilyaları ve aksesuarlarından oluşur.

Banyo

banyo tekstilleri

Resim1.15: El Havlusu Resim1.16: Bornoz

Bireylerin temizlenme ihtiyaçlarını giderdikleri mekanlardır. Evin bu bölümünde kullanılan ev dekorasyon ve ev tekstili ürünlerini; banyo takımları ( bornoz, baş, el ve ayak havluları ) , klozet takımları tekstilleri ile banyo mobilya ve aksesuarlarından oluşur.

Yatak Odası

yatak odasi dekorasyonu

Resim1.1: yatak odası dekorasyonu

Yetişkin bireylerin uyku ve dinlenme amaçlı kullandığı odalardır. Evin bu bölümünde kullanılan ev dekorasyon ve ev tekstili ürünlerini; Nevresim takımları, pike takımları, uyku setleri, yatak örtüleri, yastıklar, perdeler ile yatak odası mobilya ve aksesuarlarından oluşur.

Bahçe

bahce takimi

Resim1.18: bahçe tekstilleri     Resim1.19: Bahçe tekstilleri

Bahçeler bireylerin dinlenme, hobilerini gerçekleştirme, bitki yetiştiriciliği yapıldığı alanlardır. Genelde kentsel yaşamda gittikçe evlerin bu bölümleri yok olmaktadır. Bahçeli evlerde kullanılan ev dekorasyon ve ev tekstili ürünlerini; yastıklar, minderler ve dekoratif örtüler oluşturur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir