Etiket Arşivi: Bambu Kumaş Özellikleri

BAMBU LİFİ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 20 Ocak 2022

Bambu, tropikal iklim bölgelerinde yetişen, 3 – 4 yıl gibi kısa sürede olgunluğa erişen ve kağıt, mobilya, yapı, gıda, kimya endüstrisi gibi pek çok alanda kullanılan bir bitkidir. Tekstilde kullanılan bambu lifi, gelişim ve üretim itibariyle Asya kökenli olup, Moso bamboo (Phyllostachys heterocycla pubescens) olarak adlandırılan bambu cinsinden elde edilmektedir. Bambu lifi ilk olarak 2002’de… Devamını oku »

(BAM.) BAMBU LİFİ

Tarafından | 17 Haziran 2016

Bambu Lifi Bambu bitkisinin selüloz oranının yüksek olması kağıt ve tekstil endüstrileri olmak üzere bir çok alanda ham madde olarak kullanımını gündeme getirmiştir. Selüloz oranının yüksek olması yanında elde edilen liflerin özelliklerinin giysi konforu açısından olumlu özelliklere sahip olması, özellikle son yıllarda bu liflerin popülaritesini artırmıştır. Lif eldesi için ise 2-4 yıllık bambular daha uygun olmaktadır.… Devamını oku »

BAMBU (BAMBOO) KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 27 Şubat 2016

Bambu-Pamuk ve %100 Pamuklu Kumaşların Bazı Fiziksel ve Boyama Özelliklerinin Karşılaştırılması Bambu, en hızlı büyüyen bitkilerden biridir ve birçok ülkede bolca bulunur. Poaceae’nın bir alt ailesi olan Bambusoideae familyasına aittir. Dünyada tropik ve subtropikal bölgelerde 75 cinsi bulunan bambunun 1250’den fazla türü bulunmaktadır. Çin’de bol miktarda bulunan ve çok işlevli bir tesis için kaynak olan… Devamını oku »