Etiket Arşivi: Biye nedir

BİYE NEDİR?

Tarafından | 2 Şubat 2020

Değişik enlerde hazırlanmış ince bantların, dikiş kenarını kaplayacak şekilde tutturulmasına “biye” denir. Biyeler, giysinin kendi kumaşından, kontrast oluşturan bir kumaştan ya da astar gibi malzemelerden hazırlanabilir. Giysinin dikiş kenarlarını sağlamlaştırmak ve süslemek amacıyla kullanılır. Biye, genellikle kadın giysisinin yaka, kol ya da etek çevresine kendi kumaşından ya da başka bir kumaştan geçirilen ince şeritlere denir.… Devamını oku »

DİKİŞ TERİMLERİ

Tarafından | 5 Ocak 2018

Tekstil ve giyim sektöründe sıkça kullanılan bazı terimleri sizler için araştırdık ve paylaşıyoruz. Sizler de bu terimleri merak ediyorsanız yazımızda bulabilirsiniz. Yazımızda olmayıp ta merak ettiğiniz terimler varsa yorumda sorabilirsiniz. Alt Dikiş Giysinin ön yüzünden görünmeyen, pervaza ve dikiş paylarına yapılan makina dikişi sırası; kenar dikiş yerinin doğal bir şekilde kumaşın tersine kıvrılması ve pervazın… Devamını oku »

KENAR TEMİZLEME TEKNİKLERİ

Tarafından | 10 Ekim 2017

Kenar Temizleme Çeşitleri Kesilmiş parçaların kumaş kenarlarında, çözgü veya atkı ipliklerinin atması ile saçaklanma meydana gelir. Bu saçaklanmayı önlemek amacıyla temizleme dikişleri yapılır. Kenar temizleme tekniği seçimi yapılırken giysinin kumaş ve model özelliği dikkate alınmalıdır. Kenar temizleme çeşitleri şunlardır; Sürfile İle Kenar Temizleme Dikiş kenarlarının gevşek ve eğik el dikişi ile tutturulmasına “sürfile” denir. Çok… Devamını oku »