Etiket Arşivi: Kırkyama Teknikleri

KIRKYAMA (PATCHWORK)

Tarafından | 17 Temmuz 2017

Kırkyamanın Tanımı Kırkyama, kare üçgen vb. geometrik biçimlerde kesilmiş çeşitli renk ve desende kumaş parçalarının belirli bir düzene göre yan yana getirilip dikilmesi tekniğidir. Bu teknikle oluşturulan el sanatı ürününe de kırkyama denir. Osmanlı döneminde Bosna’nın Banja Luka yöresinde yapılan güneş, yıldız, çiçek vb. merkezi kompozisyonlu kırk pare örnekleri ünlüydü ve yapıldığı yere atfen baraluka… Devamını oku »

KIRKYAMA APLİKE TEKNİĞİ

Tarafından | 13 Mart 2017

Kırkyama Aplikenin Tanımı Öncelikle aplikenin kelime manasını ve özelliklerini açıklamak doğru olacaktır. Kırkyamada kullanılan temel tekniklerden biride aplike tekniğidir. Aplike, düz veya desenli kumaştan kesilmiş motiflerin başka bir kumaşa elde veya makinede dikerek birleştirilmesidir. Uygulama Alanları Aplike günümüzde pek çok yerlerde kullanılmaktadır. Giyim Süslemelerinde  Kadın ve çocuk giyiminde  Çanta  Kemer  Şapka  Gözlük kılıfı, telefon kılıfı… Devamını oku »

DEKORATİF KIRKYAMA TEKNİKLERİ

Tarafından | 13 Mart 2017

YOYO (BÜZGÜ) TEKNİĞİ Yoyo tekniği, katedral penceresi, katlama, doldurma, iğnesiz ipliksiz kırkyama teknikleri kırkyamada kullanılan dekoratif tekniklerdendir. Bunlardan ilk olarak yoyo tekniğini ele alabiliriz. Daire biçiminde kesilmiş kumaş parçalarının tekniğe uygun teyellenerek büzülmesi işlemleridir. Büzülen kumaşın merkezlerine boncuk, düğme ve renkli kumaş parçaları dikilerek süslemeler yapılabilir. Yoyo Tekniğinde Kullanılan Araç ve Gereçler Pamuklu kumaş parçaları… Devamını oku »