Etiket Arşivi: Konveksiyon Kurutma nedir?

KONVEKSİYON KURUTMA YÖNTEMİ VE MAKİNELERİ

Tarafından | 1 Şubat 2019

Konveksiyon Kurutma Nedir? Isıtılmış ve alabildiğinden çok daha az nem içeren havayı veya başka bir gazı, yaş tekstil ürününe değdirerek geçirmektedir. Bu değme esnasında madde ve ısı transferi gerçekleşir. Bunun sonucunda da tekstil ürünündeki nemin bir kısmı kurutma gazına veya havaya geçer. Ancak hava belli miktarda nemi alabilir. Belli bir sıcaklık ve basınç altında havanın… Devamını oku »

TEKSTİLDE KURUTMA YÖNTEMLERİ

Tarafından | 7 Nisan 2017

Kurutma Prensibi Nemli tekstil mamüllerinin ısı enerjisiyle kurutulmalarında kurutma işlemi süresince ısı transferi ile beraber, mamülden ortam havasına kütle transferi gerçekleşmektedir. Ancak işlem gören materyalin yapısına ve nem oranına bağlı olarak kütle transferi, ısı transferinden bağımsız olarak değişim göstermektedir. . Ancak malzemedeki nem miktarı azalmaya başladıkça, kılcal boşluklardaki sürtünme direncinin artması, iç dokunun yüzeye sıvı transferini… Devamını oku »

TEKSTİLDE KURUTMA İŞLEMLERİ

Tarafından | 14 Kasım 2016

Tekstil mamulleri, yaş terbiye işlemleri veya yıkamalar sonrasında kurutma işlemine alınır. Kurutmayı yaş terbiye işlemleri ve yıkamalar sonrasında mamulün üzerinde bulunan suyun uzaklaştırılması olarak tanımlayabiliriz. Bu işlem iki amaç için yapılır; Alınan flottenin aza indirilmesi, Isıl işlem ile alınan flottenin mamul içinde fikse edilerek işlemin tamamlanması Kurutma Çeşitleri Tekstil mamulü tarafından tutulan suyun ısı yardımıyla… Devamını oku »