Etiket Arşivi: Kumaş Gramaj hesaplama

KUMAŞ GRAMAJ BELİRLENMESİ

Tarafından | 4 Temmuz 2018

Örme kumaşların üretimi sırasında, kumaş gramajı özen gösterilmesi zorunlu değerlerden biridir. Kumaşlarda gramaj; 1 metrekaredeki kumaşın, gram cinsinden ağırlığı olarak ifade edilir. Kumaş gramajını belirlemek için numune almaya yarayan alete “gramaj alma aleti” denir. Düz örmede gramaj, parça bazlı veya bütün ürün olarak ifade edilir. Bu alet iki kısımdan oluşur. Bunlar; lastik ve jiletli kısımdır.… Devamını oku »

İPLİK BOYALI KUMAŞLARDA KULLANIM ORANI HESAPLAMA

Tarafından | 10 Mayıs 2017

Özellikle ringel çizgili kalitelerde iplik boyalı çalışılmışsa bu oranların kartelaya girilmesi için her renk ipliğin ayrı ayrı hesaplanması gerekmektedir. Bunun için yapmamız gerekenler şunlardır; İhtiyacımız olan; Cetvel ya da mezura Hesap makinesi Öncelikle hesabımızın doğru olması için rapor boyunun tam olarak gözükmesi ve cetvel ile ölçülmesi  gerekmektedir,  Örneğin; kırmızı 3 cm, sarı 5 cm  ve… Devamını oku »

KUMAŞ GRAMAJ HESAPLAMA

Tarafından | 4 Mayıs 2017

Metrekare Gramaj (gr/m2) Nedir? Gramaj; Gr/m2; 1 m2 kumaşın ağırlığıdır. Yani kumaşın alan kütlesine tayinidir. m2 ağırlığı olarak da adlandırabiliriz. Metrekare gramajın önemi günlük hayatımızda kumaşın kalınlığı yada yoğunluğu olarak düşünülebilir. Günlük hayatımızda kullandığımız örme kumaştan yapılan t-shirt, sweatshirt gibi konfeksiyon ürünlerinin metrekare gramajı mevsimsel olarak çeşitlendirdiğimiz kumaşları adlandırmaya benzetilebilir. Yani açıkça söylemek gerekirse metrekare… Devamını oku »