Etiket Arşivi: Kumaş Gramajı Nasıl Hesaplanır?

KUMAŞ GRAMAJ BELİRLENMESİ

Tarafından | 4 Temmuz 2018

Örme kumaşların üretimi sırasında, kumaş gramajı özen gösterilmesi zorunlu değerlerden biridir. Kumaşlarda gramaj; 1 metrekaredeki kumaşın, gram cinsinden ağırlığı olarak ifade edilir. Kumaş gramajını belirlemek için numune almaya yarayan alete “gramaj alma aleti” denir. Düz örmede gramaj, parça bazlı veya bütün ürün olarak ifade edilir. Bu alet iki kısımdan oluşur. Bunlar; lastik ve jiletli kısımdır.… Devamını oku »

KUMAŞ GRAMAJ HESAPLAMA

Tarafından | 4 Mayıs 2017

Metrekare Gramaj (gr/m2) Nedir? Gramaj; Gr/m2; 1 m2 kumaşın ağırlığıdır. Yani kumaşın alan kütlesine tayinidir. m2 ağırlığı olarak da adlandırabiliriz. Metrekare gramajın önemi günlük hayatımızda kumaşın kalınlığı yada yoğunluğu olarak düşünülebilir. Günlük hayatımızda kullandığımız örme kumaştan yapılan t-shirt, sweatshirt gibi konfeksiyon ürünlerinin metrekare gramajı mevsimsel olarak çeşitlendirdiğimiz kumaşları adlandırmaya benzetilebilir. Yani açıkça söylemek gerekirse metrekare… Devamını oku »

TEK PLAKA ÖRME KUMAŞ ANALİZİ

Tarafından | 6 Nisan 2017

Örgü analizi ve desen programlama dersinde öğrendiğiniz tek plaka örgüler veya yeni elde edilmiş tek plaka örgülerle örülmüş kumaşların analizini yapabileceksiniz. Kumaş analizindeki işlem basamakları farklı özelliklere sahip tek plaka örgülü kumaşları analiz etmenize yardımcı olacaktır. Örme Kumaş Analizinde İşlem Basamaklarını Uygulama Örgü analizini yapma Kumaş örme tekniğinin belirlenmesi Örme kumaş plaka sayısının belirlenmesi İğne… Devamını oku »