Etiket Arşivi: Mordanlama Nedir

MORDANLAMA İŞLEMİ

Tarafından | 5 Aralık 2019

Mordan Nedir? Kumaş boyamacılığında renkleri sabitleme maddesi olarak kullanılan, boyaların solmaz şekilde elyafa bağlanmasını sağlayan ve genellikle değişik renkler elde etmeye yarayan yardımcı maddelere mordan denir. Kumaş boyalarının zamanla rengini atmaması için mordan ya da boyasaptar denen madde­ler kullanılır. Bunlar, boyarmaddenin kuma­şın dokusuna işleyerek liflere sıkıca tutunmasına yardımcı olan mineral tuzlarıdır. Doğal kumaş boyalarıyla kullanılan… Devamını oku »

KROM BOYARMADDELERLE PROTEIN ESASLI LİFLERİ BOYAMA

Tarafından | 1 Temmuz 2016

Genelde yün ve yün/naylon karışımların boyanmasında kullanılır. Kromlama boyar maddeleri, yüksek haslıklarına rağmen boyama işleminin iki adımlı olmasından ve ekolojik nedenlerden dolayı önemi azalan bir boyar madde çeşididir. Kromlama boyar maddeleri ipeğin boyanmasında kullanılmamaktadır. Tekstil lifi üzerinde boyar madde/krom kompleksi oluşturacak şekilde, krom atomu ile bileşik oluşturabilen mordan boyar maddeleridir. Suda çözünür, ancak metal tuzları… Devamını oku »

HAYVANSAL LİFLER

Tarafından | 17 Haziran 2016

Tanımı, Hayvansal liflerin yapı taşı proteindir. Hayvansal liflerin yıllık üretim miktarı, tüm liflerin toplam miktarının % 10‘undan daha azdır. Bu miktarla dünya lif kaynaklarının çok az bir kısmını oluşturur. Ancak, bunların sınırlı miktardaki üretimine rağmen, dünya tekstil ticaretindeki rollerinin önemi büyüktür. Yün, tekstilde kullanılmak amacıyla hayvanlardan elde edilen liflerin başında yün gelir. Yün elyafı hayvansal liflerin kıl… Devamını oku »