Etiket Arşivi: Örme ve dokuma arasındaki kumaş farklılıkları

ÖRME VE DOKUMA ARASINDAKİ FARKLAR

Tarafından | 18 Ekim 2017

Örme Kumaşlarla Dokuma Kumaşların Karşılaştırılması Örme kumaşlar, ipliklerin ilmek formunda yan yana ve üst üste bağlantı kurarak bir yüzey oluşturması ile üretilen tekstil yapılarıdır. Dokuma kumaşlar ise atkı ve çözgü ipliklerinin doksan derce açı ile birbirleriye düz çizgi hâlinde kesişmeleri sonucu bağlantı oluşturarak doku yüzeyi oluşturan yapılardır. Bu kumaş yapılarını karşılaştırdığımızda; Örme kumaşlar genel olarak… Devamını oku »

ÖRME VE DOKUMA ARASINDAKİ FİZİKSEL FARKLILIKLAR

Tarafından | 10 Nisan 2017

Bu yazımızda “Örme ve Dokuma Kumaşların Fiziksel Özelliklerine Göre Karışlaştırılması”nı ele alıyoruz. Bu karşılaştırmalar Kriterler Örme Kumaşlar Dokuma Kumaşlar Şeklinde açıklanmıştır Kumaş Yapıları Arasındaki Farklar Üretiminde tek iplik veya bir grup çözgü ipliği, örücü elemanlar yardımıyla ilmek formuna getirilir. Bu ilmekler birbirleri ile bağlanarak örme kumaşı meydana getirir. Çözgü ve atkı ipliğinin belli bir düzene… Devamını oku »

ÖRME VE DOKUMA KUMAŞLARIN ÜRETİMİ ARASINDAKİ FARKLAR

Tarafından | 10 Nisan 2017

Yuvarlak örme ve Dokuma kumaşları arasındaki iplik, üretim, kumaş tipi gibi birtakım çeşitli farklılıkları ele aldığımız bu yazımızda sizler için araştırmalar yaptık. Bu farklar Kriterler Örme Kumaşlar Dokuma Kumaşlar Şeklinde açıklanmıştır, Kullanılan İplikler ve Özellikleri Arasındaki Farklar Düz makinelerinde akrilik iplikler, yuvarlak örme makinelerinde pamuk iplikler, çözgülü örme makinelerinde sentetik iplikler daha çok kullanılmaktadır. Örme… Devamını oku »