Etiket Arşivi: Şardonlu Tayt Ne demek?

ŞARDONLU KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 19 Aralık 2021

Şardonlu ve ya şardonlama; (Almanca; rauhen İngilizce; raising) kumaş yüzeylerinin şardon makinesi denen bir tür büyük çaplı makinelerde mekanik diken şeklindeki iğnelerle tüylendirilmesi işkemidir. Günümüzde metal tellerin kumaşın içine girerek ipliği oluşturan elyafların bir kısmını yüzeye çekmesiyle kumaş yüzeyinin tüylendirilmesi şeklinde uygulanır. Şardon işleminin amacı; kumaşa yumuşak bir tutum, ısı geçirgenliğini azaltacak bir izolasyon sağlanmasıdır.… Devamını oku »

ŞARDONLAMA (YÜZEYLERİN TÜYLENDİRİLMESİ) İŞLEMİ

Tarafından | 12 Kasım 2018

Şardonlama (Yüzeylerin tüylendirilmesi) Mamül yüzeyine tüylü bir efekt vermek için dokuma veya örme kumaştan liflerin dışarı doğru çekilmesidir. Yakma ve kırkım işlemlerinin tersi gibidir. Kumaşa fırçalanmış veya tüylü görünümlü yüzey efekti sağlayan bir tekniktir. İplikten liflerin çekilmesi ile gerçekleşir ve bu lifler kumaş yüzeyinde görkemli bir şekilde dik dururlar. Liflerin yüzeye doğru çekilmesiyle kumaştaki örgü… Devamını oku »

KUMAŞ ŞARDONLAMA İŞLEMİ

Tarafından | 23 Şubat 2016

Şardonlama dokuma veya örgü kumaşın yüzeyinden geçirilen metal teller yardımıyla ipliklerin içerisinden liflerin çekilmesine dayanan mekanik apre işlemidir Şardonlama işlemi dolgun tutumlu, ısı geçirgenliği az, tüylü görünümde olması istenilen kumaşlara uygulanan bir işlemdir. Kullanılan makine, garnitür tellerinin özellikleri, tarama ve koparma silindirlerinin sayısı ve yönlerine bağlı olarak istenilen efekt elde edilir. Yünlü kumaşlar, döşemelik kumaşlar,… Devamını oku »