Etiket Arşivi: Zincir Dikiş nedir?

DİKİŞ İLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR

Tarafından | 8 Ocak 2022

Dikiş; dikim işlemi sırasında bir dikiş ipliği, iplik yerleştirme kurallarına uygun olarak dikilecek malzemenin içine batırılır ve içinden geçirilir. Bu işlemin yapılma nedeni birleştirme, sağlamlaştırma ya da süslemedir. Giysi yapımında temel işlem dikim işlemidir. Dikiş ile ilgili bir başka tanım da; belirli tekniklere göre iğne, iplik, kumaş ve makine dörtlüsünün oluşturduğu bir birleştirme tekniğidir. İki… Devamını oku »

ELDE ZİNCİR DİKİŞ

Tarafından | 21 Eylül 2016

Zincir dikiş, zincir desen formunda ilmik dikiş serisinin dikiş ve nakış tekniğidir. Zincir dikiş, günümüzdeki en eski örneği Çin’in M.Ö. 5.-3. yüzyıla tarihlenen ipek iplikten yapılma nakış işidir. El yapımı zincir dikiş nakışı kumaş katmanı üzerinde bir defadan fazla geçmesini istemez. İğne, kumaş üzerinde çıktığı noktaya yakın yerden batırılır ve kumaş üzerinden ilmiğin ortasından yukarı çıkartılarak… Devamını oku »

DİKİŞ TÜRLERİ

Tarafından | 7 Mart 2016

Dikiş El veya makine ile tek kat ya da çok kat kumaşların iplik yardımı ile kumaşlar içinden veya arasından geçirilerek ilmek sırası oluşturma işlemidir. Birleştirme işlemi geçici olarak yapılıyorsa teyel adını alır. Dikiş adımı, kumaş üzerinde görülen iplik veya ilmeklerin oluşturduğu dikiş hattının bir birimidir. Dikiş Tipleri El Dikişi El Dikişinin Oluşumu: El dikişinde tek iplik kullanılır. İğne ve… Devamını oku »