EV TİPİ DİKİŞ MAKİNESİNDE TANSİYON AYARI

tansiyon sonuc
Tarafından | 25 Haziran 2020

Tansiyon Ayarı Bir Kumaşı Nasıl Etkiler?

Dikiş makineleri, 50 veya 60 wt ile dikiş yaparken üst ve alt iplik formuna bile dikiş yapmak için fabrikada önceden ayarlanmıştır. Üst ve alt iplikler lif ve ağırlık bakımından aynıysa, ayarlamalar gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, üstte pamuk ipliği ve altında polyester ipliği, üstte metalik ipliği ve altında polyester ipliği veya üstte ağır bir ipliği ve altında ince bir ipliği kullanırsak, gerginlik ayarlarını yapmak gerekir. Üst ve alt farklı iplik türleri ve ağırlıkları kullanmak için bir makinenin otomatik tansiyon (gergi) sistemine güvenmek yeterli değildir.

Üst ve alt ipliği bir römorkör olarak düşünün. İplikler aynıysa ve tek bir kumaş tabakası üzerinde dikiş yapıyorsanız, her iki taraf da eşit güce sahiptir ve sonuç bir beraberlik olacaktır. Dikiş, bu nedenle, altında üst iplik göstermeyen ve üstte bobin ipliği göstermeyen mükemmel dikişler üretmelidir. Ancak, gerçek dünyada, takımlar nadiren eşittir. Bir takım diğerinden daha güçlü veya daha büyük veya daha hızlı olacaktır. Bazen üstte dekoratif veya hassas iplikler kullanıyoruz. Üst ve alt dişler için genellikle farklı lifler kullanıyoruz. Ayrıca sabitleyici veya vuruş ekliyoruz. Bazen bir pamuk bobin ipliği kullanabiliriz ve diğer zamanlarda bir polyester bobin ipliği kullanırız. Tüm bu faktörler, her proje için gerginliği ayarlamayı gerekli kılar. Üst gerginliği Yukarı (artan gerginlik) veya aşağı (azalan gerginlik) ayarlayarak, savaşın römorkörünü eşitlemek için üst iplik ekibine güç katabilir veya götürebiliriz.

tansiyon dikis

İplik gerginliği iyi ayarlanmamış bir makinenin dikişi bu şekilde olur

Dikiş Dengesini En Çok Etkileyen Şey Nedir?

Vuruş

Vuruş, üst ipliğe sürükle ekler. Çatı katına ve yoğunluğa bağlı olarak, vuruş dikiş oluşumu sırasında ipliğe daha fazla stres koyabilir. Bu, üst ipliğe uygulanan stresin artmasına neden olur. Pamuk vuruş iplik iplik üzerinde daha fazla sürtünme ekleyerek polyester vuruş daha kapmak eğilimindedir.

Kumaş’a Göre İplik Gerginliği

Denim gibi yoğun dokuma bir kumaş üzerine dikiş yapıyorsanız, üst iplik daha büyük bir sürtünme derecesine maruz kalacaktır. Kapitone pamuk ve örgü gibi daha gevşek bir örgüye sahip olan kumaşlar, üst ipliğin kumaştaki tek tek liflerden daha az sürtünme ile geçmesine ve böylece dikiş oluşumu sırasında ipliğe daha az gerginlik uygulanmasına izin verir.

Üst İpliğin Kalınlığı

Üst ipliğin kalınlığı ve malzemesi dikiş kalitesini ve dikiş dengesini etkileyebilir. Üst iplik kalın ise, 30 wt. polyester iplik ve bobin iplik bir ince, 60 wt. pamuk ipliği, üst gerginliğin büyük olasılıkla eşit bir dikişe uyum sağlamak için ayarlanması (gevşetilmesi) gerekecektir. Lif türlerini, üstte pamuk ipliğini ve bobin içinde polyester ipliği veya kalınlık, 40 wt’yi karıştırmak sorun değildir. üstte iplik ve 50 wt. bobin iplik. Bazı iplikler dengeli dikişler elde etmek için çok gevşek gerginlik gerektirir. Metalik iplik örneğin, güzel bir dekoratif ipliktir. Ancak, bir 40 wt kadar güçlü değildir. polyester kapitone iplik ve 1.0 (çok gevşek) düşürüldü üst gerginlik gerekir. Uygun gerilim ayarlamaları yapıldığında, bir iplik karışımı kullanabilir ve dengeli dikişler elde edebilirsiniz.

Bobin İplik

Pamuk iplikleri, pürüzsüz, filamentli bir polyester ipliğe kıyasla daha fazla kapmak eğilimindedir. Bazen, birlikte bir yorgan ekleme gibi küçük bir kapmak ile bir iplik tercih edilir. Bu nedenle, Yorganları birleştirmek ve dikmek için başyapıt gibi düşük tüysüz bir pamuk ipliği önerilir. Bir yorgan dikişi gibi dikiş uygulamaları ile, özellikle metalik gibi dekoratif ipliklerle kapitone yaparken pürüzsüz bir bobin ipliği tercih edilebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir