İPLİK ÜRETİM YÖNTEMLERİ

iplik cesitleri
Tarafından | 24 Haziran 2020

İpliğin kalitesi ne kadar yüksek olursa, daha az özel kullanım gerekecektir. Düşük kaliteli iplik çok tiftiklidir ve kolayca kırılır ve herhangi bir dikiş projesinin keyfini kaçırabilir. Her iplik türünün kendine özgü özellikleri vardır ve dikiş makinelerinde farklı davranırlar. İplikler doğal bir elyaftan (pamuk, yün, ipek, keten) veya sentetik elyaftan (suni ipek, polyester, naylon) yapılır. Bükülebilen ve iplik haline getirilebilecek düzinelerce lif türü olsa da, dikiş, kapitone, tırtık ve nakış işlemlerinde kullanılan bir avuç ortak lif vardır.

  • Eğrilmiş iplik: Pamuklu veya polyester kesikli elyaflar tek iplik haline getirilir ve sonra birlikte bükülür.
  • Corespun iplik: Bükülmüş pamuk veya polyester kesikli elyaflar filament polyester elyafların etrafına sarılır.
  • Dokulu iplik:  İpliği bulanık ve esnek ve yünlü gibi yapmak için mekanik olarak dokulu polyester veya naylon. Tekstüre etme, bir filament ipliğin hacmini ve esnekliğini arttırmak için kullanılan bir prosedürdür. Tekstüre ipliklerin temel özellikleri ve bunlardan yapılan ürünler yumuşaklık, dolgunluk, yüksek derecede elastikiyet, ısı yalıtımı ve nem taşıma özellikleridir.
  • Filament iplik: polyester, suni ipek veya naylon ipliklerden yapılmış parlak iplik.
  • Monofilament iplik:  Tek bir naylon veya polyester filament. Polyester çok tercih edilir.
  • Bağlı iplik: İpliğin dış tarafında mukavemet arttırıcı bir reçine kaplanır. Bu, gerilme mukavemetini arttırır ve sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olur. Bağlı iplikler genellikle döşemelik ve ağır hizmet tipi dikiş uygulamaları içindir.

iplikler

Hangi Elyaf Nasıl İpliğe Dönüşür?

Pamuk

penye ring pamuk ipligiPamuk iplikleri, bir iplik oluşturmak için bir pamuk kaseden ince zımba telleri (elyaflar) bükülerek yapılır. Pek çok pamuk kalitesi derecesi vardır. Superior’ın pamuk iplikleri Mısır`da yetiştirilmiş ekstra uzun elyaflı pamuk liflerinden yapılır.

Pamuk ipliklerinin avantajları şunlardır: mukavemeti, orta parlaklığı ve doğal lifleri, kumaşı sıkı bir dikiş oluşturmak için tutmaya yardımcı olur.

Pamuk ipliklerinin dezavantajları: yüksek kaliteden düşük kaliteyi söylemek zor (saygın bir şirketten iplik satın almak bu riski hafifletmeye yardımcı olur), zımba uzunluğuna ve işlemeye bağlı olarak düşük ila yüksek tiftik ve kaliteli pamuk iplikleri olabilir daha pahalı.

Corespun Polyester

corespun1 e1510393408968Corespun polyester iplik, eğrilmiş polyester ile sarılmış filament polyester çekirdeğe sahiptir.

Bağlı polyester ipliklerin avantajları şunlardır: mukavemeti, azaltılmış büzülme ve mükemmel bağlanma.

Bağlı polyester polyester ipliklerin dezavantajları şunlardır: düşük ila orta derecede tiftik.

Filament Polyester

Flament lif

Filament polyester iplikler, birlikte bükülmüş uzun, ince polyester elyaf ipliklerinden yapılır.

Filament polyester ipliklerin avantajları şunlardır: mükemmel uzama (lifler gerilebilir ve toparlanabilir), tiftiksiz pürüzsüz bir mevcudiyet ve kalın veya ince bir iplik olarak bitirilebilir.

Filament polyester ipliklerin dezavantajları: ilintili kadar güçlü değildir (aynı boyutta iplik karşılaştırılırken) ve daha ince filament ipliklerde gerginlik ayarlamaları gerekebilir.

Monofilament Polyester

monofilament bobin

Monofilament polyester iplikler, misinaya benzer şekilde tek bir polyester elyaf telidir.

Monofilament polyester ipliklerin avantajları şunlardır: genellikle çok iyi karışan ve orta ateşte ütülenebilen çok ince bir ipliktir.

Monofilament polyester ipliklerin dezavantajları şunlardır: kapitone yaparken genellikle gerginlik ayarlamaları gereklidir.

Bükülmüş Polyester

bukum yonu

Bükülmüş polyester iplikler, uzun bir iplik oluşturmak için küçük polyester kesikli elyafların birlikte bükülmesinden yapılır (pamuk ipliklerinin pamuk zımbalardan nasıl oluşturulduğuna çok benzer).

Bükülmüş polyester ipliklerin avantajları şunlardır: bükülmüş polyester ipliklerin üretimi daha ucuzdur ve genellikle diğer herhangi bir polyester iplik tipinden daha düşük fiyatlıdır.

Bükülmüş polyester ipliklerin dezavantajları şunlardır: dikiş sırasında orta ila yüksek lif seviyesi ve filament veya ilikli polyester iplikler kadar güçlü değildir.

Rayon

floş iplik

Rayon, küçük deliklerden selüloz asetat (genellikle odun hamurundan yapılır) üzerine basılarak ve filamentler halinde katılaştırılarak (eğlenceli gibi!) Oluşturulur.

Rayon ipliklerin avantajları: yüksek parlaklığı olan renkleri, yumuşak dokunuşu ve ucuz bir ipliktir.

Rayon ipliklerinin dezavantajları şunlardır: genellikle renksiz değildir (boya, güçlü deterjana, UV ışığına veya ağartıcıya maruz kaldığında kumaşa akabilir), trilobal polyester kadar güçlü değildir ve fiberin kendisi polyester kadar dayanıklı değildir.

Naylon

naylon ipligi

Naylon iplikler, genellikle monofilament şeffaf iplik şeklinde veya dokulu bulanık (yün benzeri) iplik olarak kullanılan sentetik ipliklerdir (polyester iplikler de sentetiktir).Negatifler naylonun pozitiflerinden çok daha ağır basar. Polyester ipliklerde aynı uygulama için daha iyi versiyonlar olduğu için naylon ipliklerle dikiş veya kapitone yapılmasını önermiyoruz. Kullandığımız ve önerdiğimiz tek naylon iplik türü döşemelik ve ağır hizmet tipi dikişler için Bonded Naylon’dur. Gümrüklü Naylon, naylon dikiş ipliğinden farklı tipte bir malzemeden yapılır. Kapitone veya nakış için naylon kullanmıyoruz.

Metalik

stainless steel yarn

Metalik iplikler, birbirine sarılmış ve bükülmüş birden fazla malzeme katmanından oluşturulur. Metalik ipliklerin kalitesi çok yüksek ile çok düşük arasında değişir. İyi bir metalik iplik yağlayıcı gerektirmez. Superior’ın metalik iplikleri güçlü bir naylon çekirdeğe, ince bir pirinç kağıdına ve gümüş folyonun iğneye sürtünmesini önleyen özel bir dış kaplamaya sahiptir. Superior’ın metalik ipliğinin avantajları: işlemeli, kapitone veya dikildiğinde güzel parlaklık ve mükemmel dikiş kalitesi. Metalik ipliğin dezavantajları: gerginlik ayarlarının yapılması ve dikiş hızının azaltılması gerekebilir.

Sim & Glitter İplik

LUREX tipleri

Sim İplik Çeşitleri

Mylar iplikleri düz mylar malzemeden ince tabakalar yapıştırılarak oluşturulur. Glitter ipliğin avantajları: holografik etki ve işlemeli, kapitone veya dikilebilir. Glitter ipliğin dezavantajları: gerginlik ayarlarının yapılması ve dikiş hızının azaltılması gerekebilir.

Tüm dikiş ve kapitone iplikleri, bükme, yağlama, sarma vb. Gibi aynı işlemlerden geçirilir. Bununla birlikte, pamuk iplikleri dikiş deneyimini geliştirmek için ek işlemlere sahip olabilir.

Merserize

merserize corap

Merserizasyon, pamuk liflerinin, liflerin şişmesine neden olan kostik bir çözeltiye daldırılması işlemidir. Bu, boyanın liflere daha iyi nüfuz etmesini sağlar ve ipliğin parlaklığını arttırır. Merserize etmek de pamuk ipliğinin mukavemetini arttırır. Dikiş için üretilen neredeyse tüm pamuk iplikleri, etiketin Merserize olup olmadığını belirtir .

Gazlı Gassed

İplik daha pürüzsüz, daha az tiftik ve daha parlak bir parlaklığa sahiptir. İplik, en uzun tiftik parçalarını yakmak için yüksek hızda bir alevden geçirilir ve daha az bulanık bir iplik elde edilir. Gazlamaya ipek kaplama veya cilalı pamuk da denir. İki iş parçacığı arasındaki tüy (hav) miktarını karşılaştırırsanız, gazlı ve başsız iş parçacığı arasındaki farkı anlayabilirsiniz.

Sırlı veya Kaplamalı

Sırlı iplik, bir kat balmumu, reçine veya nişasta ile işlenir ve daha sonra güzel bir parlaklık oluşturmak için parlatılır. Sır nedeniyle iplik çok güçlüdür ve el yorganı için tavsiye edilir. Sırlı pamuk iplikleri makine dikişi veya makine kapitoneları için tavsiye edilmez, çünkü kaplama gerdirme diskleri ve temas noktalarına sürtünebilir ve lif, tüy, toz toplayabilir ve iplik yolunu tıkamasına neden olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir