EVLERİNİZ İÇİN DEKORASYON STİLİ

dekorasyon
Tarafından | 20 Şubat 2018

Evleriniz İçin Dekorasyon Stilleri

Sıfırdan bir ev döşerken veya evimizi baştanbaşa yenilerken şüphesiz kendi tarzımızı yansıtmayı, bizden bir şeyler taşımasını isteriz. Mobilyalar da farklı tarzlara göre şekillenmiş olarak zevkimize sunulmuştur. Yazımızda çok rastlayacağınız dekorasyon stilleri ile ilgili bilgiler karar verilirken hangi dekorasyona yöneleceği hakkında yol gösterici olabilir.

Modern stil:  Buna “tekdüzeliğin uyumu” da diyebiliriz. Günümüz mobilya üreticilerinin bize sunduklarıyla oluşan çağdaş bir tarz olup keskin ve basit öğelerden oluşur. Renkler sadedir, koltuklar aksesuarsız, desensiz ve genelde tek renktir. Koltukların tek renkten oluşu diğer mobilya ve aksesuarlarda da devam eder; böylece bütünlük sağlanmış olur.

Geleneksel stil:  Modern stilin tam karşısında yer alır. Bu stilde mobilyalarda gösteriş hakimdir. Fazlasıyla aksesuar kullanılır, kumaşlar parlak, desenli, düğme, püskül, işleme gibi materyallerle süslü olabilir. Perdelerde ağır kumaşlar kullanılır. Geçmişi yansıtan bir havası olduğundan antikalara da yer verilebilir.

Minimalist stil:  Modern stiller arasında dikkat çekenlerden olup gereksiz eşya kalabalığına yet vermemektedir. Merkezde asıl dikkati çekecek olan bir eşya ya da obje bulunur, renkler genellikle sadedir ve gereksiz hiçbir dekor bulunmamaktadır.

Country stili:  Taşra anlamına da gelen bu sözcükten anlaşıldığı üzere kırsal bir tarz benimsenmiştir. Mobilyalarda doğal ağaçlar, pamuklu, keten kumaşlar kullanılır; doğanın temel renkleri ile sıcak bir bütünlük sağlanır.

Akdeniz stili:  Burada da Akdeniz’in sıcak doğasından alınan ilhamla tarz oluşturulmuştur. Tüm Akdeniz ülkelerinin ev dekorasyonlarından izler taşır. Renklerde beyazların, turkuazların, açık yeşil, tarçın gibi renklerin hakimiyeti görülür. Duvarlar dümdüz özenli boyalı değildir, pürüzlü ve aydınlık renklerdedir.

İskandinav stili:  Bölgenin soğuk iklimine bağlı olarak mobilyalarda da soğuk tonların kullanıldığı bu stilde, en çok kullanılan renk beyazdır. Ahşap aksesuarlarla dekorasyonu ısıtarak da aralarında bir denge yakalanır. Yine sade tarzlardandır. Üzerinde uğraşılmış bir görünüm sunar.

Bohem stil: Bohem kelime anlamı olarak “Çingenelerin rahat ve başıboş yaşantısına” benzer; anı yakalayan bir anlayış taşır. Genelde sanat ve edebiyat çevresiyle ilişkilendirilir. Minimalist akımın tam tersinde göreceğimiz bu stilde bolca renk ve aksesuar kullanılır. Adeta evin her köşesi aksesuarlar, renkli yastıklar, halılarla doludur. Salaş bir görünüm yakalanmak amaçlanır. Dekorasyon pahalı ve soğuk durmamalıdır

Romantik stil: Evimize adeta bir karakter katan bu stilde, romantik ve yumuşak dokunuşlar hakimdir. Naif çizgilerle oluşan görüntü pastel tonlarla, yumuşak mobilyalarla, çiçek desenleri, danteller, tüllerle tamamlanır. Aksesuarlarda da yine çiçekler, loş ışığı olan abajurlar ve başka soft objeler kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir