HALAT YIKAMA MAKİNESİ

halat mak
Tarafından | 31 Mayıs 2016

Halat yıkama makinesinde genellikle baskıdan çıkan malların yıkaması yapılmaktadır. Makinede yıkama sadece su ve sabunla yapılmaktadır. Kumaş makineye halat halinde verilir.

Makinede geri besleme ile su ve sabun kullanımından tasarruf edilmektedir. İlk iki bölmede sabunla muamele edilir.^Bu makinede istenildiği takdirde optik beyazlatma işlemi de yapılabilir. Ama staj dönemimde optik beyazlatma işlemi uygulanmamaktaydı.

Halat Yıkama Makinesi Özellikleri

  • Düze (Patentli): Yıkama prosesi için gerekli basınç, debi ve hız değerlerinin sağlandığı iki aşamalı düze kullanılmaktadır. Düze ağzı su akış dengesinin sağlanması için kaynaksız özel alaşımlı malzemeden üretilmiştir.
  • Su Kolonu (Patentli): Kabin girişinde düzeden geçen kumaş, kabini terk ederken su kolonundan geçirilmektedir. Yıkama efektinin artırılması için özel olarak tasarlanmış ve özel alaşımlı malzemeden üretilmiştir.
  • Hava Etkili Yıkama (Patentli): Su kolonu içerisine yerleştirilen basınçlı hava kanalları ile kolonda kullanılan su, hava ile zenginleştirilmektedir. Bu sayede suyun kumaşa nüfuziyeti artırılarak maksimum yıkama efekti elde edilmektedir.
  • Taşar Sistemi (Patentli): Kabin içerisinde ayarlanabilir seviye elemanları yardımıyla diğer kabinlere transfer edilecek su miktarı isteğe göre düzenlenebilmektedir. Taşar sistemi makine içerisinden ayarlanabildiği için konvansiyonel makinelerdeki giriş ve çıkış seviyelerindeki kot farkı zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Gerekli durumlarda taşar sistemi tamamen devre dışı bırakılabilmektedir.
  • Sıkma Silindiri: Halat halindeki kumaşın kırık yapmadan sıkılabilmesi için gerekli sıkma kuvvetleri hesaplanarak tasarlanmıştır. Silindir kaplama malzemesi ve sertliği, halat formundaki kumaş için özel olarak üretilmiştir. Her kabin girişinde sıkma silindir sistemi mevcut olduğundan, nispeten daha kirli olan bir önceki kabin suyu ve kimyasallarının takip eden kabine karışması, minimum seviyeye indirilmektedir.
  • J-Box: Yük algılayıcıları sayesinde her bir kabinde bekletilecek kumaş miktarı ayrı ayrı girilebilmektedir. Bu sayede hassas bir senkronizasyon sağlanır.
  • Su Kirlilik Kontrolü (Patentli): Taşardan gelen suyun ölçümleri yapılarak kirlilik değerine göre su beslemesi yapılır. Böylelikle ihtiyaçtan fazla suyun tüketilmesi önlenir.
  • Modüler Yapı: Esnek ve ergonomik kabin tasarımı sayesinde proses için ihtiyaç duyulan miktarda kabin sayısı belirlenebilir. İhtiyaç duyulması durumunda kabin sayısı, mevcut sistemde hiçbir değişiklik yapmadan kolaylıkla artırılabilir.
halat yikama

Halat yıkama makinesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir