HAMİLE KADIN KIYAFETLERİ

gebe avrat
Tarafından | 7 Eylül 2016

Hamile kıyafetleri, kadınların hamilelik dönemleri için özel tasarlanan giysilerdir. Normal elbiselerden farklı olarak, hamilelik dönemindeki kadınların kendini daha rahat hissedebilmesi ve giyilen kıyafetin bedeni tam olarak kavraması için tasarlanmış ürünlerdir. Kadın bedeni hamileliğin belli bir aşamasından sonra değişmeye başlamaktadır.

Bebeğin geliştiği rahmin büyümesi, kilo artışı gibi. Bu  gibi değişimler hamileliğin ilerleyen aylarında kendini daha da belli etmektedir, vücut yapısı değişmekte, karın duvarı esnemekte ve hamileliğin sonunda karın kasları esneklik sınırına ulaşmaktadır. Hamilelik döneminde değişimler; göğüs, karın, gluteal bölgeleri ile femur ve kolda gözlenmektedir. Bedendeki en büyük değişim ise karın bölgesinde gerçekleşmektedir. Hamilelik kadın vücudunda, devamlı olarak fizyolojik ve psikolojik değişimlere neden olmaktadır. Bu değişimlerin ise hamile kadınların giyim tercihleri ve giyim alışkanlıklarını etkilememesi düşünülemez.

Elbiseler hamilelik esnasında hareketi kolaylaştıran, kan dolaşımını engellemeyen ve vücudun fizyolojik yapısına uygun şekilde tasarlanmalıdır. Bunun yanında, giysilerin kumaş özellikleri de hamileler için önemlidir. Kumaşların yumuşak, esnek, hava geçirgen ve sağlıklı olması gereklidir. Hamile giysileri, gerek ev içinde kullanım; gerekse ev dışında kullanım amacıyla üretilirler.

Bu elbiseler: Etek, kazak, tişört, pantolon, uzun elbise, iç giyim vb. olarak sıralanabilir. Hamile giysilerinde aranan en önemli özellik, giysinin karın bölgesinin rahat olmasıdır. Bu ürünlerde bedenin aldığı yeni şekil esastır, karın bölgesinin daha geniş, elbisenin yapısının daha rahat, kullanım sırasında giyilip çıkartılmasının daha kolay olması istenmektedir.

Hamile giysileri, katma değeri yüksek bir giysi grubu olmasına rağmen geçmiş yıllarda bu alanda faaliyet gösteren firma sayısı yetersizdi. Son yıllarda hamile giysileri alanındaki pazar boşluğunu gören firmalar bu alana yönelmiş, gerek ulusal gerekse uluslararası pazarda yer alan önemli markalar hamilelere yönelik koleksiyonlar hazırlamışlardır. Kullanım süresinin kısa olması ve yüksek fiyatlar nedeniyle, hamilelikleri boyunca kadınlar sınırlı sayıda hamile giysisi satın almaktadırlar. Bu durum firmaları, hamileleri giysi almaya özendirecek farklı model özellikleri ve çeşitli baskı-nakış teknikleri ile hamile giysileri üretmeye yönlendirmiştir. Artan rekabet ise fiyatların aşağı çekilmesine, ürüne ulaşımın kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir