İDEAL GÖMLEK ÖLÇÜLERİ

ideal gomlek 11
Tarafından | 13 Ocak 2020

Bugüne kadar her yönüyle üstünüze tam oturan bir gömlek veya takım elbise bulamadıysanız bir-iki markaya takılıp kalmayın, mutlaka başka markaları da deneyin.

İdeal gömlek bedeni nasıl olmalı?

Her ne kadar herkes bu işi az çok bildiğini düşünse de hemen herkes mağazadan bir gömlek aldıktan sonra eve gidip tekrar baktığında aslında belinin, omzunun veya kol uzunluğunun istediği gibi olmadığını, alırken ne hikmetse yeterince dikkat etmediğini üzülerek fark etmiştir. İşte bu yüzden eğer yeni bir gömlek almadan önce paylaşacağımız detaylara tekrar bakmanızı öneririm.

​​​​Size tavsiyemiz, bugüne kadar her yönüyle üstünüze tam oturan bir gömlek veya takım elbise bulamadıysanız bir-iki markaya takılıp kalmayın, mutlaka başka markaları da deneyin. Her markanın kesimi farklı ve beden numarası aynı olsa da eni boyu her şeyi farklı olabiliyor. Her seferinde kol boyu, bel genişliği ve benzeri tadilatlarla uğraşmak yerine belki başka bir markanın kalıbı tam da size göre olan bir gömlek veya ceketini bulabilirsiniz.

Öncelikle omuz kısmını kontrol edin

Dikişlerin tam omzunuzun bittiği hizada olduğundan emin olun. Omuzlarınızda, koltuk altınızda herhangi bir potluk, kırışıklık olmamasına dikkat edin.

omuz kısmı

Bel çevresi aşırı bol olmasın

Bel çevresinin çok bol olmamasına dikkat edin, gömlek eni fazlaysa pantolon içine soktuğunuzda fazlalıklar göze hoş gelmeyecektir.

Gömlek yaka genişliğini mutlaka kontrol edin

Gömlek yakası üst düğmeyi ilikleyince aşırı bol olmamalı veya boynunuzu rahatsız edici derecede sıkmamalı. Gömlek yakasını ilikledikten sonra iki parmak girecek kadar boşluk varsa idealdir.

​​Gömlek alırken en sıkıntılı konulardan biri yaka genişliğidir. Belki bugüne kadar gömlekler üstünüze tam otursa da yakası size uyan bir gömlek bir türlü bulamadınız ve muhtemelen boynunuzun fazla kalın olduğunu düşünüyorsunuz ama dediğim gibi başka markaları denemeyi ihmal etmeyin. Bazı markalar her bedene göre farklı yaka genişliği ve gömlek eni olan modeller sunabiliyor.

ideal gömlek bedeni yaka ölçüsü

Gömleğin kol uzunluğu ve manşet genişliği

Gömlek kolunu iliklediğinizde manşet fazla geniş ise bileğinizde ​​olması gerekenden daha aşağıya iner, güzel görünmez. O gömlek size uymamış demektir. İdeal uzunlukta bir gömleğin kolları aşağıdaki resimde gördüğünüzden daha uzun olmamalı ve manşetlerinin üzerine fazlalık olarak toplanmamalı.

​​Düğmeleri iliklerken bile zorlanıyorsanız bu da sizi sıkıntıya sokar. Unutmayın, bileğinizde saat takılıyken de manşet bileğinizde rahatlıkla hareket edecek kadar payı olmalı.

manşet genişliği

Gömleği dışarıda bırakmak için ideal gömlek boyu ne olmalı?

Gömleğinizi pantolon üstüne bırakmayı seviyorsanız, spor kesim bir gömlek olmasına ve fazla uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde üstünüzde pek şık durmayacağını söyleyebiliriz. Bunun için ideal gömlek boyunu aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

gömleği dışarda bırakmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir