KATLAMALI PERDE ÖZELLİKLERİ VE ÇEŞİTLERİ

katlamali perde
Tarafından | 23 Haziran 2018

Perde sistemlerinde önemli bir yeri olan katlamalı perde çeşitleri, genellikle kullanım kolaylığı için tercih edilir. Yaşam koşullarına uygun olarak belirli plastik aksamları, metal parçalarla ve mekanizma sistemleriyle kullanım kolaylığı getirmiştir. Katlamalı perdeler, mekanizmalı özellikleriyle büro ve çalışma alanları için ideal perde modelleridir. Günümüzde bu tarz ortamlarda bu perdeler zaruri hâle gelmiştir.

Katlamali perdeler1

Katlamalı Perdeler

Kullanıcı tarafından kumaş seçildikten sonra ölçümlendirilmesi, tasarımı, dikişi ve montajı yapılan mekanizma yardımı ile çalışan perde sistemleridir.

Standart Katlamalı Perde

Standart katlamalı perde, mekanizma ile çalışır. Belli bir ölçüde kademeli olarak katlanarak toplanır ve açılır. Standart katlamalı perdelerin toplama payları, yapılan dikiş şekline göre 35 cm ile 25 cm arasında değişir. Toplanma şekli önden veya arkadan kişi isteği ve tasarıma göre değişiklik gösterir. Etek uçları isteğe göre kesim yapılarak hareketlilik kazandırılabilir.

Manuel olarak kullanılan zincir kumandalı mekanizma dışında, anahtarlı/butonlu ya da uzaktan kumandalı mekanizmalarda bulunmaktadır. Motorlu katlamalı perde yaptırmaya karar verdiğinizde dikkat edilecek en önemli konu, elektrik tesisatının perdelere kadar ulaştırılmasıdır. Standart katlamalı perdeler için, ipek, polyester, keten, tafta, kadife, şönil, viskon, tül gibi pek çok kumaş kullanılabilir.

Standart katlamalı perdelerde kumaşı korumak veya kumaşı desteklemek amacı ile astar ve muflon gibi yardımcı malzemeler de kullanılabilir. Kullanılan bu tür malzemeler, kumaşın dolayısıyla perdenin görüntüsünü büyük ölçüde etkiler.

Standart katlamalı perdeler işlevsellikleri açısından tek kullanılabileceği gibi farklı perde çeşitleri ile yapılan tasarımların içinde de kullanılabilir.

Katlamali perdeler

Resim 1.23: Katlamalı perdeler

Standart katlamalı perdelerde kullanılan kumaşların temizliği, seçilen kumaş cinsine ve kullanılan yardımcı malzemelere göre farklılık gösterir. Tavsiye edilen kuru temizleme yapılmasıdır.

CEsitli katlamali perdeler

Resim 1.4: Katlamalı perdeler Resim 1.5: Katlamalı perdeler

Genel olarak mekânlarında modern tarzı yakalamak isteyenler için standart katlamalı perdeler tercih edilir.

Ip ve zincir kontrollu katlamali perdeler

Resim 1.18: İp kontrollü katlamalı perde      Resim 1.19: Zincir kontrollü katlamalı perde

Kademeli Katlamalı Perde

Mekanizmalı perdeler grubundan olduğu için kademeli katlamalı perdeler de standart katlamalı perdeler gibi çubuklu kademeli katlamalı ve çubuksuz plise kademeli katlamalı olmak üzere iki şekilde de uygulanmaktadır.

Çubuklu kademeli katlamalı perdeler, perdelik her kumaştan yapılabilir (kraş veya krinkıl hariç). İsteğe göre kumaş, hasır, bambu, polyester, ahşap ve güneş kırıcı malzemeden; plise katlamalı ya da çubuklu katlamalı olarak da üretilmektedir.

Kademeli katlamali perde

Resim 1.41: Kademeli katlamalı perdeler        Resim:1.42: Kademeli katlamalı perdeler

Mekanizma kat aralarında çubuklar, etek ucunda ağırlık vermesi ve perdenin düzde durmasını sağlayan lama çubuğunun geçtiği kanal ile biter. Farklı etek kesimleri uygulanarak, uygun harçlar dikilerek de görsel bir zenginlik kazandırılabilir.

Kumaş cinsine göre temizlik şekilleri farklılık gösterir. Tavsiye edilen kuru temizlemedir.

Kademeli katlamali perde1

Resim 1.43: Kademeli katlamalı perdeler

Çubuksuz kademeli katlamalı perdeler tül veya yumuşak dokulu kumaşlardan hazırlanır. Sert kumaşlar perdenin düzgün çalışmasını engeller. Kullanılan mekanizma çubuklu kademeli katlamalı perde mekanizması ile aynıdır. Çubuklu kademeli katlamalı perde sistemine göre farkı, perdede gergin ve hatlı görünümü sağlayan çubukların bulunmamasıdır. Arkasında kullanılan halkalı ekstrafor ile dalgalı ve doğal bir toplama yapılması sağlanır. Etek ucunda dökümlü ve yumuşak kumaş özelliği unutulmamak şartı ile dantel işlemeler, boncuklar vb. kullanılarak perdenin görsel olarak daha şık ve hareketli durması sağlanabilir. Tüm mekânlarda uygulanabilmesine rağmen genellikle mutfak pencerelerinde, restorantlarda, otellerde, eğlence mekânlarında kullanılır. Şık görünümü sayesinde mekanlara estetik katar.

Katlamalı Perde Mekanizmaları

Katlamalı perdeleri aşağıya ve yukarıya doğru açılıp kapanmasını zincir, ipler ve dişli yardımı ile sağlayan perde taşıyıcı sistemdir. Sistemin açılıp kapanmasını ucuna ağırlık bağlı olan zincir veya ip sağlar. Bu mekanizmanın katlamalı olarak hareket etmesini sağlayan iki elemanı lama ve çubuklardır.

Katlamali perde mekanizmalari

Resim 1.45: Katlamalı perde mekanizmaları

Kilit sistem

Resim 1.46: Kilit sistem, özel sistem ve ipli sistem katlamalı perde mekanizmaları

Katlamalı perde mekanizmaları kendi içlerinde birçok alt kategoriye bölünür.

Zincir çekme sistemler, ip çekme sistemler, motorlu ve uzaktan kumandalı elektrikli mekanizmalar perdelerle renk bütünlüğü içinde olmasını isteyenler için plastik zincir ve kumaş taşıyıcı kurdelaları kumaş renklerinde üretilenler de mevcuttur. Ayrıca metal zincirli katlamalı perde mekanizmaları ve bu metal zincirli mekanizmalarında krom ve altın seçeneklerinin dahi olması günümüzde sektörün moda akımlarına ilgisinin göstergesidir.

Her üç mekanizmada makaralı olup, üst kısmı cırtlı alüminyum profildir, plastik montaj aparatları ile tavana ve duvara monte edilebilir.

Mekanizma grubu profil üzerinde bulunan kanallara geçmedir. Sistem olarak mekanizma ve makaralar üst profile geçme olup mandalla sıkıştırılır.

Mekanizma zincir vasıtasıyla çevrilir ve göbeğindeki delikten geçen alüminyum çubuk vasıtasıyla makaraları hareket ettirir ve makaralar üzerinde bulunan kurdelaları sarar veya boşaltır. Böylece perdenin eteğinde bağlı olan kurdela sarılmadan dolayı aldığı hareketle perdeyi yukarı ve aşağı hareket ettirir.

Çubuklar perdenin düzgün durması ve eşit mesafelerde kademeli olarak toplanması için perde üzerinde hazırlanmış yuvalarına takılır. Lama ise perdenin eteğindeki hazırlanmış yerine dikkatlice geçirilir ve perde düzgün bir şekilde durur.

Lama ornekleri

Resim:1.47. Lama örnekleri

Katlamalı Perde Montajı

Katlamalı perde montajında önce mekanizma sistemini taşıyıcı aparatlar tavana veya duvara birer vida ile vidalanır. Katlamalı perdenin mekanizması bu aparatların mandalları vasıtası ile tutturulur.

Perdenin üst tarafındaki cırt, mekanizma üzerindeki karşılığı olan cırta dikkatlice gergin bir şekilde tutturulur. Burada dikkat edilecek husus perde, mekanizma ile sıfır olmalıdır.

Perdenin çubukları yerlerine dikkatlice geçirilir ve en alt kısmında bulunan eteğine lama profil geçirilir.

Mekanizmanın mili üzerinde bulunan makaralara sarılı kurdelalar çözülür ve perdeye dikilmiş olan halkalardan geçirilir. Perdenin en altındaki halkaya hepsi eşit şekilde bağlanır ve perde kullanıma hazırdır.

Katlamalı Perde için Kumaş ve Mekanizma Ölçüsünü Hesaplama

Alüminyum jaluzi, ahşap jaluzi, dış jaluzi-brisoley, kumaş stor, ahşap stor, bambu store, hasır stor, pvc dikey perde, kumaş dikey perde, ahşap dikey perde, kumaş katlamalı perde, tül katlamalı perde, ahşap katlamalı perde, balon perde, kış bahçesi ve tavan perdesi, projeksiyon perdesi, sahne-tiyatro perdesi, sinema perdesi, kumaş japon perde, tül japon perde, ahşap japon perde, plise perde, hava perdesi, imalathane ve fabrika perdesi, gemi-yat perdesi, duet perde ve stor sineklik mekanizmalı perde çeşitleridir.

Bu ölçümlendirmede tavanda perdeliğin olup olmaması çok önemli değildir. Nedeni ise mekanizmanın önü kumaş ile örtülü olduğundan estetiği bozacak bir görünüm sergilemez. Katlamalı perde mekanizma ölçüsü alınırken kumaş enine bağlı olarak ölçümlendirmeler farklılık gösterir.

Kumaş enleri bazı markalara ve kumaş cinslerine göre değişkendir. Standart kumaş enleri 140 cm iken, bazı markalar (bondrap) 280 cm enindedir. Yine aynı şekilde tül enleri de 280 cm ile 300 cm arasında değişir.

Bu durumda ölçümlendirme sırasında kullanılacak olan kumaş enine ve cinsine dikkat edilerek mekanizma ölçüsü alınmalıdır.

Kumas ve modele uygun olcu alimi

Resim 1.48: Kumaş ve modele uygun ölçü alımı

Örneğin, pencere genişliğinizin 300 cm olduğunu düşündüğümüzde, bu pencerede alınacak mekanizma ölçümlendirme seçenekleri kısaca şunlardır:

Standart bir kumaş kullanılmak ve perde tek parça yapılmak isteniyorsa;

Kumaş eni 140 cm ile sınırlı olduğundan bu seçenek uygun değildir. Bunun yerine 280 cm eninde kumaş (bondrap) ya da tül kullanılmalıdır. 280 cm eninde kumaş ya da tüllerde en boy olarak kullanılır. Bu kumaş ve tül üzerindeki desen ya da dokumalar perdelik kumaşlarda bu mantığa göre işlenmiştir. Dolayısı ile dikiş payı dâhil olmak üzere 350 cm kumaş yada tül top üzerinden kesilerek çok rahat bir şekilde istenilen ölçüdeki katlamalı perde dikilebilir ve bu mekanizma üzerine adapte edilebilir.

Diğer seçenek ise 300 cm genişliğindeki bir pencerede, Türk standartlarına göre açılır kanat genişlikleri 80 ile 90 cm arasında değişkendir ve muhtemelen bu tür ölçüde bir adet solda bir adet sağda açılır kanat; ortada ise sabit kanat olmak üzere toplam üç bölmeden oluşmuştur.

  • Kanat genişlikleri 90 cm 120 cm 90 cm’dir.
  • Bu durumda 90 cm’lik ölçü için; 100 cm mekanizma ölçüsü alınır.
  • 120 cm’lik sabit orta kanat için; 119 cm mekanizma ölçüsü alınır.
  • Sağdaki diğer açılır kanat için ise yine 100 cm genişliğinde mekanizma ölçüsü alınır.
  • Bu şekilde kenarlardan onar cm (10’ar) taşmış ve perdelerin birbirleri ile sürtünmemesi içinse aralarda 0,5 cm boşluk bırakılır.
Tavan pencere arasi

Resim 1.49: Tavan ile pencere denizlik arası ölçüsü

Yükseklik/boy ölçüsü alınırken tavan ile pencere denizlik boyu arasındaki ölçü alınmalıdır. Yere kadar olan pencerelerde bu ölçünün 180 cm olduğunu düşünelim; bu durumda boya da 10 cm denizliği geçmesi için pay eklenmesi gerekir. Ancak gerekli pay yok ise denizlik üzerinde kalınabilir.

Yere kadar olmayan pencere icin

Resim 1.50: Yere kadar olmayan pencerelerde katlamalı perdeler

Yere kadar olan pencerelerde ise boy ölçüsü yere kadar alınmalıdır. Eğer pencere kenarlarından taşma alanları da yeterli değilse bu durumda pencerenin uygun noktasına kadar taşılarak mekanizma genişlik ölçüsü alınmalıdır.

Yere kadar olan pencere icin

Resim 1.51: Yere kadar olan pencerelerde katlamalı perdeler

Sonuçta böyle bir mekanizma ölçümlendirmesinde standart 140 cm eninde kumaşlar rahatlıkla kullanılabilir. Katlamalı perde enlerinde/genişliklerinde 140 cm’yi geçmemek çok daha doğru bir seçimdir. Perdelerin pencere kanat genişliklerine göre yapılması estetik ve işlevselliği artırır.

Katlamali perdelerde genislikler

Resim 1.52: Katlamalı perdelerde genişlikler

Yukarıda açıkladığımız gibi katlamalı perde mekanizmaları zincir yardımı ile aşağıya ve yukarıya doğru açılıp kapanan bir sistemdir.

Zincir yönlerini tayin ederken açılır kanatlarında menteşe yönünü tercih etmelisiniz. Böylelikle zincirleriniz pencere açılıp kapandığında sıkışmaz ve tahrip olmaz. Sabit pencere bölmelerinde ise size kullanımı en kolay gelen yönü tercih etmenizde sakınca yoktur. Yukarıdaki 90 cm-120 cm-90 cm’lik pencereyi baz aldığımızda mekanizma zincir yönleri sol-sağ-sağ olmalıdır.

Katlamalı perde ölçüsünde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise tavan ile kanat arasındaki toplama payıdır.

Katlamali perde tavan kanat

Resim 1.53: Katlamalı perdede tavan ile kanat arasındaki farklar

Standart evlerde açılır kanat ile tavan arasındaki pay genelde 40 cm ile 60 cm arasında değişkendir. Katlamalı perdelerin ise yukarı doğru toplandığında oluşturmuş olduğu toplama payı en az 25 cm’dir. Dolayısıyla kanat ile tavan arasındaki payın 25 cm altında olan evlerde katlamalı perde dikildiği takdirde açılır kanatlar işlevlerini tam olarak yerine getiremez.

Katlamali perde yukari toplama

Resim 1.54: Katlamalı perdelerde yukarı doğru toplama

Perdeler açılır kanatların altında kalır ve kanatlar perdelere takılarak açılamaz. Bu durum hem kanatların açılmamasına hem de dikilmiş olan perdenin açılır kanatlara takılmasından dolayı deforme olmasına sebebiyet verir.

Katlamalı Perde için Kumaş Seçme

Evlerimizin belki de en önemli detaylarından biri de perde ve tüllerdir. Danteller, tuvaller, taftalar, kadifeler, ipekler, ketenler, camlarımızı güzel göstermekten öte mahremiyetimizi korumamızı sağlar.

Temiz ve güzel döşenmiş ev kişinin mutluluğunu ve evde zaman geçirme isteğini artırır. Piyasada yarışın başlaması ile birlikte bugün binlerce çeşit ürün yelpazesine ulaşıldı. Perdelik kumaş enleri daha da büyüdü. Hatta bazı ürünlerde dilediğimiz kadar ene ulaşıldı (ip perde). Perdelerin enleri boy oldu. Birbirinden kalın, şık perdelerin ve güneşliklerin tül perdelere eşlik etmek için amansız yarışı, desenlerin ve renklerin her türlü dekora uygunluğu, aynı zamanda dayanıklılığı, temizleme kolaylığı perde kullanımını cazip hale getirdi. Nano teknoloji ile ısıya dayanıklı perdeler, koku tutmaz perdeler hatta hoş ve istediğimiz kokuyu veren perdeler, sinek kovucu perdeler, leke tutmaz perdeler, ütü istemez perdeler, müzikli perdeler, mikrop barındırmayan perdeler, alev almaz ve yanmaz perdeler, yırtıldığında kendi kendini tamir eden perdeler, teknolojinin bize sunduğu konforlardır.

Katlamali perde kumas ornekleri

Resim 1.55: Katlamalı perde için kumaş örnekleri

Yaptıracağımız tül ve perdeler odamızdaki diğer dekorasyon ile doğru orantılı olmalıdır. Spor mobilya ile gidebilecek modeller daha sade kesimli olmalıdır. Ya da desenli halılar, koltuklarla uyumlu perdeler ve tüller; düz renk ve abartısız olmalıdır. Aksi hâlde ne mobilya ne halı ne de perdelerimiz kalitesini gösterir. Ortam boğucu, karışık ve kalitesiz görünür. Klasik döşenmiş mekânın perdeleri spor kesimli kumaş ve modellerden seçilmemelidir. Desen ağırlıklı döşenmiş odada düz renk kumaşlardan yapılmış duvar rengine uygun tonlarda perde seçmeliyiz.

Doğal kumaşlardan yapılmış perde ve tüller her odada rahatlıkla kullanabileceğimiz dokumalardır. Bunlar ipek, ipek vual, pamuk, keten kumaşlardır. Işığa ve toza karşı duyarlıdır, çabuk yıpranır ve erir. Makinede yıkama asla yapılamaz, kuru temizlemeye verilmesi doğru olur ama elde deterjansız yıkanabilir.

Her türlü modelde güzel ve doğru etki verir. Doğal malzemeden dokunduğu için hava akımlarını doğrudan alır, daha şık ve gösterişli durur, nefes alan kumaşlardır. İşlenmiş elyaf, viskon, polyester dokumalar hem ekonomik hem de makinelerde yıkanabilen kumaşlardır. Sentetik olduğu için odayı iyi havalandırmaz, rutubetli odalarda sentetik oranı düşük kumaşları tercih etmeliyiz. Bu dokumalarda model çok önemlidir. Sentetik dokumaları 30 dereceden yüksek ısıda ve sık yıkamamalıyız. Mekânımızdaki pencerenin genel durumu perdelik modelimizi seçmemizde büyük önem taşır; küçük camlarda sade modeller ve kumaşlar tercih edilmelidir. Karanlık odalarda şeffaf açık renk tül ve perdeler seçilmelidir. Büyük pencereli odalarda yere kadar uzanan, uçuşan, iki üç çeşit perde kullanılabilir.

Katlamalı perdelerde istenilen tüm renk seçenekleri mevcuttur. Kumaş olarak ince dökümlü kumaşlar tercih edilebileceği gibi standart katlamalı perdeler için ipek, polyester, keten, tafta, kadife, şönil, viskon, tül vb. mekanizmanın ve tasarımından dolayı hasır, bambu vb. daha geniş ürün grublarından seçim yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir