KATYONİK İPLİK ÖZELLİKLERİ

IMG 6377 e1494423239634
Tarafından | 19 Eylül 2019

İngilizcesi; Cationic Dyeable Yarn olan Katyonik iplikler; Kumaşta değişik renkler elde etmek için kullanılan %100 katyonik boyar maddelerle boyanan polyester ipliklerdir. Kullanım alanlarının başında döşemelik kumaşlar, perde, gündelik kıyafetler, spor ceketler ve örme giysi üretimi gelmektedir.

Katyonik İplik Genel özellikleri

Katyonik boyar maddelerle boyanan (98 °C) polyester ipliklerde kolay boya prosedürü, daha koyu fonlar, daha yüksek boya haslığı. Doğal ipliklerle çalışmaya uygunluk.

Farklı renkli ve/veya değişik boya prosesleri olan filamanların kombinasyonu ile güçlü, farklı ve göz alıcı renk efektleri.

Katyonik Pamuk Nedir?

Katyonik pamuk, kalıcı bir katyonik veya pozitif yüke sahip olacak şekilde kimyasal olarak değiştirilmiş pamuktur. Katyonik işlem görmüş pamuk kavramı uzun yıllardır mevcut olmasına rağmen, bu yenilikçi teknoloji, ürünlerinin geliştirilmesinde su, enerji ve kimyasal tüketimini azaltmanın yollarını araştırırken, aynı zamanda duyarlılığını arttırmanın yollarını araştıran şirketler arasında popülerliğini artırmaya devam etti. Tüketici modası, çok yönlü ve trend moda teklifleri ile talep ediyor.

Suya batırıldığında, pamuk doğal olarak nötr veya hafif negatif yüke sahiptir. Pamuk için kullanılan yaygın boyalar da negatif yüke sahiptir. Ortak mıknatıs direkleri gibi, aynı yükler birbirlerini iterler. Bu nedenle, tipik pamuk boyanmasında, boya banyosunda tepkimeye ve pozitif bir yüke sahip olacak şekilde boya banyosunda tuz ve alkali kullanılır. Katyonik işlem görmüş pamuk, kalıcı bir katyonik veya pozitif yüke sahip olacak şekilde kimyasal olarak değiştirilir, böylece pamuk boyaya “dost” olur ve boya kullanımını arttırır. Bu da daha az su, enerji ve kimyasal madde kullanan daha kısa ve daha verimli bir boyama işlemi yaratır. Pamuk, elyaf, iplik veya kumaş formundaki katyonik işlem ile muamele edilebilir.

katyonik pamuk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir