KIŞLIK ELBİSE ÖZELLİKLERİ

kislik kumaslar
Tarafından | 15 Aralık 2017

Kış mevsiminde giyinmek bir meseledir. Hem hafif hem ince hem de yumuşak olmasını tercih ederiz kıyafetlerimizin. Peki kışın nasıl kumaşları tercih etmeliyiz? Kumaş teknolojisinin gelişmesiyle sağlıklı ham maddenin yerine geçebilecek yeni ham maddeler üretilebiliyor. Bu yüzden yeni kıyafetler seçerken içerik etiketini kontrol etmekte büyük fayda var.

Kalın giysiler yerine birçok katmandan oluşan ince ve sağlıklı malzemeler kullanmak. Çünkü bu ince katmanlar arasında kalan kuru hava tabakası, doğal yalıtım görevi görüyor ve soğuktan koruyor.

kis modasi

2018 Kış modası bayan

Kışlık elbiselerde aranan ilk özellik ısıtıcı yani vücut ısısını muhafaza eden kumaşlardan yapılması gerekmektedir. Doğal olarak kış aylarında yağmur, kar, dolu gibi ıslatıcı doğa olaylarına karşı bedeni korumalı nem ve soğuğu dışarıda tutmalıdır.

Kış aylarında kullandığımız elbiseler kat kat giyilmeli, elbise bedene tam oturmalı çok büyük olmamalı ve vücut kıvrımlarını iyice sarmalıdır. İçe giyilen elbiselerde pamuklu veya yünlü kumaşlar veya yün karışımlı kumaşlar kullanılarak üretilen; teri emen ve hava alan elbiseler tercih edilmeli; en üste ise yağmur, kar gibi dış etmenlerin içeriye geçmesini önleyecek, üzerine düşen yağmur damlalarını içeriye almayacak ve yüzeyinden kayıp gitmesini sağlayacak türde elbiseler tercih edilmelidir. Eğer bu sağlanamazsa yağmur suyu elbisenin içine geçecek ve buharlaşan sıvı haldeki su, vücut ısını azaltacak ve üşümeye neden olacaktır. Kaban ve mont gibi en üste giyilen giysilerin içerisi yumuşak ve tüylü, dış yüzeyi ise daha düzgün ve suyun akıp gitmesini sağlayacak şekilde olmalıdır. Dış yüzeyler sentetik veya apre işlemi görmüş doğal lifler kullanılan kumaşlardan yapılmalıdır.

Kışın kullanılabilecek kumaşlar şunlardır; yün ve her türlü yün karışımlı kumaşlar, muline kumaşlar, serj kumaşlar, kaba ve yüzeyi tüylendirilmiş kumaşlar kış ayları için tercih edilebilir.

Kış giyiminin önemli bir aksesuarı ve olmazsa olmazları da kışlık ayakkabı ve botlardır. Kışlık ayakkabılar ayağa tam oturan su ve soğuğa dayanıklı, ayrıca karlı ve buzlu zeminlerde kaymayı önleyecek bir taban yapısına sahip olmalıdır.

kis modasi1

2018 Kış modası (Erkek)

Kışın Hangi Renk Elbise Giyilir

Kış aylarında genellikle koyu renk elbiseler tercih edilir ancak bu bir kanun değil dolayısıyla artık kışın bile renkli ve cıvıl cıvıl elbiseler görebiliyoruz. Kış modasının klasik renkleri: siyah, vizon, haki, bordo, hardal, kahverengi ve lacivert.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir