KUMAŞ SIFIRLAMA TESTİ

sifirlama test lab
Tarafından | 12 Ağustos 2020

Sıfırlama Testi Nedir


Bu test istenilen kalınlıkta kumaşın üretim esnasında doğru ayarlarda üretilmesi için önceden yapılan bir testtir.

Müşterinin istemiş olduğu gramajda kumaşı üretim esnasında makine ayarları yapıldıktan sonra bir miktar kumaşın makineden alınıp, en ve en ve gr/m² bilgilerinin arşivlenip ham en ham gramaj olarak alınması, devamında kumaşın 60 derecede yıkanıp 1000 devirde sıkılarak kurutma makinesinde kurutulduktan sonra tekrar en gramaj değerlerinin alınması, bu değerlere boyahanede uygulanacak olan işlemler proseslerin hesaplamaları düşüldükten sonra mamul kumaşın istenen en ve ağırlıkta olup olmadığının tespitinin yapılması, çıkan sonuca göre makine ayarlarının revize edilmesi işlemidir.

Sıfırlama testleri üretilen kumaş cinsine, elyaf ve iplik kalınlıklarına göre farklılık göstermektedir.

Özetlemek gerekirse Sıfırlama testi, mamul kumaşın en ve gramajının doğru gelmesi için önceden yapılan bir takım testlere denir. Bu testler yıkama, sıkma, kurutma ve boyahanede yapılan işlemlerin tamamının kağıt üzerinde ve fiiliyatta gerçekleşmesidir.

KUMAŞ SIFIRLAMA TESTİ” için 2 görüş

  1. ali

    tekstil sanayi ile alakalı olarak youtube platformunda yapmış olduğunuz paylaşımları gördükten sonra size yazmam gerektiği kanaati oluştu bende.ben mersin üniversitesi son sınıf öğrencisiyim, mezuniyetim önünde engel olan bir staj bulunmakta: pandemi sürecinden dolayı da herhangi istediğimiz bir kurumda staj yapmak yerine bölüm hocalarıyla koordineli olarak uzaktan eğitim tarzında staj yapma getirildi. hocanın ban vermiş olduğu konuyu zaten başlıkta da belirttim ve aramış olduğum onlarca tekstil firması bana yardımcı olamayacaklarını belirttiler bende araştırma yaparken sizin videolarınıza denk geldim. rica etsem bana stajımı hazırlamam da yardımcı olabilir misiniz?

    Yanıtla
  2. ABDULFERİT SACLİ

    Örme Kumaşlarda . Sıfırlama testi. Nasıl. Yapılır ve öngörü nasıl. Yapılır. Hdmdan en gramaj on görüşü nasıl. Yapilur

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir