KUMAŞTAKİ GRES YAĞI LEKESİ NASIL ÇIKAR

gress yagi
Tarafından | 28 Eylül 2017

Hafta sonu bisikletinizle dolaşırken zincirin yerinden çıkması ya da bisikletinize bakım yaparken oluşan ufak kazalar sonucu kıyafetinize bisiklet yağı bulaşmış olabilir. Bu gibi durumlarda kıyafetlerinizi bisiklet zincir yağı lekesinden temizlemek için yapmanız gerekenleri bu yazımızda bir araya topladık.

Gres yağı lekesi nasıl temizlenir?

Öncelikle iyi haberle başlayalım; bisiklet zincir yağı lekesinden kurtulmak imkansız değildir. Ancak bunun için belli adımları takip etmeniz gerekir. İlk ve en önemli adım, lekeye elinizden geldiğince hızlı müdahale etmektir. Sonrasında ise kıyafetlerinizin yıkama talimatlarını okuyup, önerilen yağ çıkarma tekniklerini uygulamaya uygun olup olmadıklarını kontrol etmelisiniz. Örneğin; giysinin çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olup olmadığına bakın ve istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için önerilen temizleme yöntemlerini önce giysinin görünmeyen bir kısmında test edin.

yag lekesi 1

Bulaşık deterjanıyla zincir yağı lekesi nasıl çıkar?

Bu yöntem, pamuklu ve sentetik kumaşlardaki yeni oluşmuş yağ lekeleri üzerinde en iyi sonucu verir.

  1. Lekenin üzerine az miktarda sıvı bulaşık deterjanı döküp, nazikçe ovun. Bulaşık deterjanı, giysiler üzerinde çok etkili bir yağ çıkarıcıdır çünkü kirli bulaşıklardaki yağları temizlemek için geliştirilmiştir. Bir başka yöntem olarak bulaşık deterjanı ve karbonatı karıştırarak bir macun elde edebilir, bir diş fırçası kullanarak lekeyi bu macunla nazik bir şekilde fırçalayabilirsiniz.
  2. Yağ lekesini ılık suyla iyice yıkayın. Kumaştan olabildiğince çok lekeyi çıkarması için suyun, lekenin arka tarafından içinden geçerek akmasına izin verin.
  3. Giysiyi, yıkama talimatına uygun şekilde yıkayın. Eğer mümkünse kuruması için dışarıya asın. Leke hala görünür haldeyse giysiyi ütülemeden ya da kurutma makinesine koymadan önce tekrar müdahale etmenin daha etkili sonuç vereceğini aklınızdan çıkarmayın.

Bu yöntem, yeni oluşmuş gres yağı lekeleri üzerinde etkilidir; kurumuş yağ lekeleri içinse farklı yöntemler uygulamanız gerekir. Kurumuş gres yağının üzerine talk pudrası ya da mısır nişastası dökün ve yukarıda belirttiğimiz yöntemleri uygulamadan önce birkaç dakika bu şekilde bekletin.

bisiklet zincir

Biyolojik deterjanla kıyafetlerdeki gres yağı lekesi nasıl çıkar?

Bu yöntem, sentetik kumaşlardaki yeni veya kurumuş yağ lekeleri üzerinde en iyi sonucu verir. Ancak bu yöntemi denemeden önce mutlaka giysinizin iç etiketindeki yıkama talimatlarını okuyun ve talimatlarda belirtilen koşullara uygun bir işlem yaptığınızdan emin olun. Sıvı deterjan ile direkt uygulama yapmadan önce giysinizin gözükmeyen bir yerinde ürünü deneyin ve renk açıp açmadığını kontrol edin.

  1. Lekeye Sıvı Deterjan ile müdahale edin. Lekenin üzerini az miktarda deterjanla ovun (yumuşak bir diş fırçası yardımıyla da ovabilirsiniz) ve birkaç dakika bu şekilde bekletin.
  2. Soğuk su ile durulayın ve ardından kıyafetinizi her zamanki şekilde yıkayın. Giysiyi elde ya da yıkama talimatlarına uygun olacak şekilde makinede yıkayabilirsiniz.

Uyarı: Bu yöntem yün, ipek ve diğer narin kumaşlar için uygun değildir. Emin olmadığınız durumlarda her zaman giysinin etiketini kontrol edin.

Karbonat kullanarak zincir yağı lekesi nasıl çıkar?

Bu yöntem, ipek ve yün gibi narin kumaşlar üzerinde en iyi sonucu verir.

  1. Lekenin üzerine karbonat dökün. Karbonat yerine talk pudrası da kullanabilirsiniz. Bu tozlar, narin giysiler üzerindeki yağı, kumaşlara zarar vermeden emdikleri için bisiklet zincir yağı lekesinden kurtulmak için idealdir.
  2. Karbonat ya da pudrayı gece boyunca lekenin üzerinde bekletin. Ertesi sabah fırça yardımıyla temizleyin. Bisiklet zincir yağı lekesinin kaybolduğunu göreceksiniz.
  3. Giysilerinizi etiketlerinde belirtilen şekilde yıkayın. Narin kumaşları elde yıkayabilir ya da hassas kumaşlara özel bir deterjan kullanarak makinede narin programda yıkayabilirsiniz. Eğer bu yöntemin giysiniz için uygun olup olmadığından emin değilseniz, profesyonel bir kuru temizlemeye danışabilirsiniz.

Bisiklet yağı nasıl çıkar diye düşündüğünüzde, cevabı işte bu kadar kolay. Şimdi “ya gres yağı üzerime bulaşırsa” endişesi olmadan bisikletinizi keyifle sürebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir