KUMAŞTAKİ KÜF LEKESİ NASIL ÇIKAR

küf lekesi1
Tarafından | 29 Eylül 2017

Çamaşırlarınız küf mü kokuyor? Kıyafetlerinizin üzerinde daha önceleri olmayan beyaz-grimsi noktalar mı görüyorsunuz? Bunlar çamaşırdaki küfün işaretlerindir. Küf sıcak ve nemli ortamlarda oluşan bir mantar problemidir. Eğer ıslak çamaşırlar makinede uzun süre kaldıysa ya da spor salonunda giydiğiniz, terden sırılsıklam olan kıyafetler çamaşır sepetinde uzun bir süre beklediyse, küf oluşma riski doğar.

Üzülmeyin, kumaştaki küf lekesi nasıl çıkar bilmek istiyorsanız, deneyebileceğiniz birçok yöntem var. Şimdi bunlara yakından bakalım!

Çamaşırdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Demek kıyafetlerinizde küflü beyaz lekeler buldunuz. Peki şimdi ne yapmalısınız? Öncelikle rahatlayın, çözüm oldukça kolay. Küf lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtı aşağıda yer alıyor.

kuf lekesi29

İlk olarak ön işlem için hangi ürünü kullanacağınıza karar verin

Çamaşırdaki küften kurtulmak için kullanabileceğiniz birkaç ürün bulunuyor. Unutmayın, herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını mutlaka okumanız gerekmektedir. Seçtiğiniz temizlik yöntemini uygulamadan önce, zarar vermediğinden emin olmak için giysinin küçük ve görünmeyen bir bölgesinde test edin.

  • Saf Sirke: Sirke, birçok kumaş için kullanması en kolay ürünlerden biri. Kullanmak için sirkeyi su ile karıştırın ve doğrudan küf lekesinin olduğu bölgeye uygulayın.
  • Çamaşır Suyu: Çamaşır suyu küfü yok etmede oldukça güçlü bir araç. Ancak hassas kıyafetlere uygulanması renklerin solmasına veya kumaşın zarar görmesine yol açabilir. Eğer tercihinizi çamaşır suyundan yana kullanacaksanız, aşağıdaki adımları izlemeden önce etiketteki kullanım talimatlarını okuyun.
  • Boraks: Sıvı veya toz şeklinde alabileceğiniz boraksı üzerindeki talimatlara uygun bir şekilde bir ön işlem olarak lekeye uygulayabilirsiniz.

Seçtiğiniz ön işlem ürünüyle lekeyi ovun

Yukarıda bahsettiğimiz malzemelerden birini seçin ve temiz, beyaz bir bez ile küflenmiş bölgeye uygulayın. Daha sonra ise eski ama temiz bir diş fırçası yardımıyla ovun.

Mümkün olan en yüksek derecede yıkayın

Küf sıcak ortamları sever ama çok yüksek sıcaklıklarda yıkamaya dayanamaz. Kıyafetinizin üzerindeki talimatları okuyun ve giysinin yıkanabileceği en yüksek sıcaklık derecesini öğrenin. Daha sonra ise çamaşır makinenize atın ve kaliteli bir leke çıkarıcı deterjanla yıkayın.

Asarak kurutun

Mümkünse kuruması için açık havada asın. Kuf lekesi nasil cikar dediğinizde güneş ışığı çok güçlü ve doğal bir küf öldürücüdür.

Kıyafette küf oluşmasını engellemek

Artık küf lekesi nasıl çıkar biliyorsunuz. O yüzden yeniden oluşursa kolayca müdahale edebileceksiniz. Bunun yanı sıra alacağınız birkaç önlem ile kıyafette küf oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Çamaşırlarınızı yıkarken bunlara dikkat edin:

  • Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra makinenizi vakit geçirmeden boşaltın. Aksi takdirde küflerin oluşmasına fırsat verebilirsiniz.
  • Makineden çıkardığınız gibi kıyafetlerinizi asın ve kurutun. Eğer kurutma makinesi kullanıyorsanız, her zamanki gibi kıyafetlerinizin kurutma makinesine uygun olup olmadığını kontrol edin.
  • Çamaşır sepetinize ıslak veya nemli kıyafetleri hemen koymayın. Havlular, sporda kullandığınız terli kıyafetler ya da mayoların kuruması için önce bir süre bekleyin.

Artık kumaştaki küf lekesi nasıl çıkar bildiğinize göre küflere elveda diyebilirsiniz. Kumaştaki küf lekesi sizin için bir problem olmaktan çıkmış oldu. Bunun yanı sıra, yukarıdaki önlemleri uygulayarak bu sorunun tekrar ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir