MEKİK

singer mekik
Tarafından | 6 Mayıs 2016

Mekik; Düz  dikiş makinesinde (singer), içine masura yerleştirilen devinimli parça. Bu parçanın içindeki masuraya sarılı olan ipliğin aktarmasında ve masuranın dönmesine yarayan parçadır. İplik sıkılık/gevşeklik  ayarı mekik ile yapılmaktadır.

Alt ipliğin takılması: Dikiş işleminin doğru yapılabilmesi için alt ipliğin düzgün şekilde sarılması şarttır. Makine tablasının makinenin sağ yanında çardaktan gelen ipi masuraya saracak bir tertibat bulunur. Masura buraya yerleştirilir. İplik bir miktar el ile sarılır, mekanizma kilitlenerek masura pedal vasıtası ile motor gücünden yararlanılarak sarılır. Burada önemli olan masuradaki ipliğin eşit ve düzgün şekilde sarılmasıdır. Sarılan masura daha sonra mekik içine yerleştirilir. İplik ucu alttan alınır, mekik üstündeki mekik yarığından ve mekik yaprağından geçirilir. Masura sarılıp mekiğe yerleştirilir. Sol el ile mekik üzerindeki mekik mandalı yukarı doğru tutulur. Masa plakası altından çağanoza yerleştirilir. Çıt sesi takıldığını ifade eder.

Alt iplik gerginliğinin ayarlanması: Masuranın doğru sarıldığı kontrol edilir, sıkı veya gevşek iplik sağılma durumuna göre mekik üzerindeki vida uygun tornavida ile sıkılır veya gevşetilir(E-F). İpliğin rahat sağılması sağlanır .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir