MİKROFİBER NEDİR

Mikrofiber elyaf
Tarafından | 27 Şubat 2018

Mikrofiber: Çok ince ipliklere ve bu ipliği geliştiren teknolojiye verilen addır. Mikrofiber sentetik bir malzemedir ve polyester ve poliamid liflerinin birleşiminden oluşur.

Önce granül haldeki PES(polyester) ve PA(poliamid) polimerler eritilerek sonsuz mikro iplikler elde edilir.

Mikrofiberlerde dpf değeri 1den düşüktür ve bu özellik kumaşa hoş bir tuşe, tatlı bir döküm ve inanılmaz yumuşaklık katar. Mikrofiber filamanlar ipekten iki kat, pamuktan üç kat, yünden sekiz kat, insan saçıyla kıyaslandığında bir saç telinden 1/100 ile 1/1000 kadar ince olan bu lifler en küçük zerreciklere dahi temas ederek hijyen ve sterilizasyonu insan sağlığına uygun bir şekilde sağlamaktadır.

Mikrofiber elyaf yatak

Resim 1.30: Mikrofiber kumaş ve elyaftan üretilmiş yorgan ve yastık

Mikrofiberlerle oluşturulan kumaşlar nefes alır, rüzgâra ve suya dayanıklıdır ve hatta dış giyimde de bu performansıyla kullanılmaktadır. Üretilen mikrofiber tipleri polyester mikrofiber naylon mikrofiber akrilik mikrofiber ve rayon mikrofiberdir.

Mikrofiber bezlerin temizlik sırrı bir cm2ye düşen lif miktarının fazlalığıdır.Bu çok fazla sayıdaki lifler binlerce kancalar oluşturarak kir,toz mikrop,bakteri gibi çeşitli maddeleri yakalayıp absorbe eder.

Dairesel hareketli etkili temizlik sağlar.İnce iplik dokusu sayesinde en küçük çatlak ve boşluklara kadar girer.Normal bezlerin ulaşamadığı yerlere ulaşır.

Microfiber  bezler kuru olarak kullanıldığında statik enerji prensibine göre, nemli olarak kullanıldığında ise emici kılcal damar prensibine göre çalışmaktadır. Microfiber  temizlik bezlerinin astımlı ve alerjili kişiler için uygunluğu da testlerle kanıtlanmıştır.

Mikrofiber Kullanım alanları

Kıyafet (çorap, gömlek, elbise, spor kıyafetler, kravat, eşarp, erkek giyim, iç giyim, aktif giyim, yüzme giysisi, dış giyim ve yağmurluk) ve perde, döşeme, nevresim takımları, havlu yatak örtüleri ve yastık gibi ev tekstilleridir.

mikrofiber yorgan

Resim 1.22: Mikrofiber elyaf yorgan                    Resim 1.23: Mikrofiber elyaf

Mikrofiber yorganlar silikon yorgalara göre hava alma özelliği daha fazla olduğu için uyku esnasında ısıyı dengeler, rutubet ve hararet yapmazlar. Micro yumuşaklık ve hafifliktedir, uyku esnasında üzerinize ekstra ağırlık yapmaz. micro incelikte olan antibakteriyel ve antialerjik mikrofiber iplikle çok sık dokunmuş yumuşacık kumaştır.

mikrofiber 1

Mikrofiber bezler temizlik bez, olarak tercih edilmektedir.

Mikrofiber Kumaş (Bez) Özellikleri

 • Mikrofiber Kumaş Sağlıklı mı? Mikrofiber özellikteki iplikler kumaş formu kazanırken ekstra bir ürün kullanımına gerek olmadığından ve ipliklerde bulunan kancaların birbiri içine geçmesiyle iplikler birbirine tutunduğundan dolayı, sökülme olmadığı gibi katkı maddelerinden ileri gelen bir sorun da oluşmaz. Kanser, alerji, astım gibi kimyasal maddelerin tetiklediği hastalıklara mikrofiber kumaş kullanımının yol açtığı görülmez.
 • Su emme gücü yüksek Polyamid içeriği ile normal kumaş türleri ile kıyaslandığı takdirde 10 kata kadar daha fazla suyu hapsetme gücü olan bu muhteşem ürün, bu yüksek emiş gücüne rağmen oldukça kısa sürede kurumaktadır.
 • Temizlik bezi olarak Mikrofiber kumaş yapısı gereği toz parçalarındaki elektrik yüklerini kendine çeker ve hapseder. Yani antistatik özellikte olduğunu gördüğümüz bu kumaş, ilginç bir diğer özelliği sayesinde kuruyken bırakmadığı bu tozları yıkanması halinde kolayca bırakarak temizlenir. İnce iplikleri sayesinde birçok köşe ve kenara girebilen ve bu sayede çatlaklı yüzeylerde dahi etkili temizlik sağlayan bu kumaş, zor lekeleri çıkartmak için ıslak, düz ve sorunsuz zeminleri temizlemek için kuru halde kullanılabilmektedir.
 • Elektronik cihaz temizliği İnce iplikleriyle yalnızca zor köşelerde değil, elektronik cihazlar üzerinde de etkili bir temizlik sağlayan mikrofiber kumaş özellikleri sayesinde en hassas yüzeylere bile zarar vermeden temizliğinizi tamamlamanızı sağlar. LCD ya LED ekran televizyonlardan telefon camlarına kadar pek çok çizilmeye karşı duyarlı yüzeyi mikrofiber kumaşla gönül rahatlığıyla temizlemek mümkün olmaktadır.
 • MİKROFİBER NEDİR” için 1 görüş

  1. seyit bal

   ikadet atlet alım bedene dar geliyor L beden istemiştim S ve M beden geldi Adres bulamıyorum eğiştirmek için yarımcı olurmusunuz

   Yanıtla

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir