ÖRME MAKİNE BAKIMININ ÖNEMİ

yuvarlak orme mak yaglama
Tarafından | 29 Ağustos 2017

Periyodik olarak makinelerde yapılan bakım, zamanla ortaya çıkacak problemlerin, maliyeti düşük önlemlerle engellenmesini sağlar. Her makine için açılacak takip dosyaları, makinenin bakım ve temizleme periyotlarını, iğne değişim periyotlarını gösterebilir. Bu tür yapılanmalar, sistemin sağlıklı ve sorunsuz çalışmasını sağlar.

Yuvarlak örme makinelerinde oluşan sürtünme, iğne ayağı ile çelik yolu teması; iğne gövdesi ile kovan yuvası teması sayesinde gerçekleşmektedir. Ayrıca ana rulman ve hareket iletiminde yer alan farklı dişli gruplarının yağlanması, makinenin uzun yıllar problemsiz ve düzgün çalışması açısından büyük önem taşır.

yuv orm mak prc

Yağlama araçlarının doğru yağlama yapması sağlanmalı, belli ölçülerin tutturulmasına dikkat edilmeli, yeterli ve homojen bir yağlama yapıldığından emin olunmalıdır.

Mekiklerin düzgün takılmış olması, arızalı yardımcı makine parçalarının kullanılmaması, ipliklerdeki gerilimin ayarlanmış olması, ortamının temiz olması ve makine üzerine bulaşan yağ, iplik, toz gibi atıkların sürekli temizlenmesi, elektrik tesisatının ve motor çalışma kapasitesinin uygun olması ve en önemlisi bunların gerçekleşmesini sağlayacak personelin eğitilmiş ve bilinçli olması gerekmektedir.

Makinelerde en iyi çalışma şartlarını sağlayacak bir ortam oluşturabilmek için kovan temizliğinin belirli aralıklarla yapılması zorunludur. Bu tür bakım aralıklarını uzatmak ve makinenin sorunsuz çalışmasını sağlamak için iğne yağı ile birlikte temizleme yağının kullanılması zorunlu hâle gelmiştir.

yuv orm mak prc2

İğne yağı ile birlikte temizleme yağlarının kullanımı sadece bakım periyotlarını uzatmakla kalmayacak, aynı zamanda iğne ve platinlerin ömrünü de artırmış olacaktır. Temizleme yağları iğne yağlarına nüfuz etme, yumuşatma, temizleme özelliği geliştirilmiş akıcı sıvılardır. Bu sıvıların makine üzerinde çok düşük turlarda (4-8 devir/dakika) uygulanması gerekir.

İşletmelerde doğru iğne yağı kullanıldığı hâlde işletme ortamında oluşabilecek olumsuz koşullar, yağlamanın istenilen sonucu vermemesine neden olabilmektedir. Bu nedenle iğne yağı seçiminde yeterli teknik servis desteği sağlayabilecek üretici firmaların seçimi önemli hâle gelmiştir. Ortaya çıkacak problemler için yeterli çözümler sağlayabilecek teknik personele ulaşılabilmeli ve daha uzun vadeli çözümler üretilebilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir