ÖRMECİLİKTE KULLANILAN İPLİKLER VE ÖZELLİKLERİ

bamboo iplik
Tarafından | 11 Mayıs 2018

İplik, hayatımızda birçok alanlarda kullanılan halı, kumaş, giyim vb. ürünlerin tekstil ham maddesidir.

Ham pamuk, yün, polyester ya da keten gibi elyaf özelliği olan liflerin belli bir kütleyi oluşturacak şekilde bir araya getirilerek aralarındaki bağlantının çeşitli yollarla güçlendirilmesi ile, makine ya da dokuma tezgahlarında bükülerek oluşturulduğu form üzerinden iplik işlenebilmektedir.

Örmecilikte kullanılan ipliklerin hammaddesi; yün, pamuk, polyester, polipropilen, akrilik, asetat, naylon ve baş sentetik maddelerdir. Örme ipliğinin, örme kumaşta bulunması arzu edilen ve zorunlu olan hacimli, dolgun ve yumuşak kıvamı verebilmesi için, büküm katsayısı düşük olması gerekmektedir. Çünkü, iplik yumuşak ve dolgun bir yapıya sahip olmalıdır.

Örme kumaş üretiminde örme makinesi tip ayrımı yapılmadığı durumlarda her çeşit ipliğin kullanılabilir. Ancak örneğin düz örme (triko) makinelerinde akrilik iplikler, yuvarlak örme makinelerinde pamuk iplikler, çözgülü örme makinelerinde sentetik iplikler daha çok tercih edilirler. Örme iplikler genel olarak yumuşak, az bükümlü, sürtünmeye dayanıklı olması gereken ipliklerdir.

kamgarn gul renk iplikler

Kamgarn gül renk iplikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir