PİMACOTTON

pimakoton
Tarafından | 21 Nisan 2017

Pamuk, çok farklı amaçlar için kullanılabilen çok yönlü bir malzemedir. Giyim, pamuk için en popüler kullanım alanlarından biri olmaya devam ediyor ve şaşırtıcı derecede farklı örgüler geliştirdi. Ama farklı pamuk çeşitleri ve biri pima pamuğu üstün bir versiyon olarak görülüyor.

PIMA pamuğundan üretilen tekstil ve giyim ürünleri, çok daha yüksek mukavemete sahip olmaktadır. PIMA pamuğunun inceliği ise verilen iplik numarasında daha çok elyafın eğirilmesini sağlamakta ve bu da kumaşta yumuşaklığı, dökümlülüğü ve renk parlaklığını arttırmaktadır.

Pima Pamuğu Hakkında Bilgi

Pima pamuğu, ekstra uzun elyaf pamuğu olarak bilinen bir tür pamuktur (Gossypium barbadense). Sarı çiçekler ve siyah tohumlar tarafından fark edilebilir. Bu pamuğun diğer türleri arasında Mısır Giza, Hint Suvin ve Sudan Barakat pamukları bulunur. Pima pamuğu ağırlıklı olarak Peru, güneybatı ABD ve Avustralya’da yetiştirilmektedir. Adı, Peru kökenli olmasına rağmen, ilk önce ABD’de bitki yetiştiren bir grup Amerikalı Kızılderilileri içindir. Bitki, böceklerden ve mantarlardan koruyarak gossypol adı verilen doğal bir kimyasala sahiptir. Pima olarak nitelendirilebilmek için, iplikler normal pamuk ipliklerinden% 50 daha uzun süre ihtiyaç duyar. Her yıl ABD’de yetişen pamuğun yalnızca% 3’ünü oluşturuyor. Bunun nedeni, yalnızca belirli iklimlerde büyüyebilir ve hayatta kalmak için sulama ihtiyacı duyar. Bitkiyi üretmek için gereken iş, diğer pamuklardan daha pahalıdır demektir.

pima pamugu 1

Pima cotton

Pima Pamuğu Nerelerde Yetişir?

Şimdilik, ana Amerika üretim alanları Arizona, California, Texas ve New Mexico. Pima, havlu ve yatak takımlarında sıkça kullanılan ünlü Mısır pamuğuna yakın bir türdür. Ana farklılık, Mısır pamuğunun daha geniş bir örgü içermesidir. Bu suyun çok yumuşak ve ekstra emici olmasını sağlar. Pima yetiştiren alanlar iklim açısından Mısır’a benzer. Bu nedenle, Pima Mısır pamuğuna benzemekle birlikte daha kısa bir uzunluğa sahiptir. Yoğun ama yumuşak bir kumaş oluşturmak için birden fazla kez dokunabilir.

Pima Giysilerin Özellikleri

Pima, 20. yüzyılın başlarında popülerleşti, havlu ve çarşaflarda değil aynı zamanda giyimde de kullanılmaktadır. Giysilerde kadın ve erkek eşyaları yapılır. Bir popüler seçenek dokuma kazak için hafif ama sıcak olmasıdır. Yumuşak ve yoğun olduğu için çoraplar Pima için popüler bir başka popüler yöntemdir. Aynı zamanda diğer pamuktan daha uzun sürer. Gömlek ve gömlek giymek söz konusu olduğunda, Pima ideal bir pamuk olarak kabul edilir. Pamuk uzunluğu özellikle lüks gömlekler için yapılır. Ancak aynı zamanda malzeme hantal olmamakla birlikte ince bir his kalır. Zira örgü çok sayıda ip kullanır ve bu nedenle de güçlü ama yumuşaktır. Dolayısıyla bu, profesyonel ve şık görünen kaliteli bir gömlek yapar. Hatta ekstra lüks bir unsur için ipekle bile bazen karışır.

Pima’nın dezavantajları

Pamuğun tek dezavantajlarından biri de bir avantaja bağlı. Malzeme suya karşı çok emicidir ancak aynı zamanda ter de verir. Bu emicilik nedeniyle, belli bir süre giyildiğinde lekelenebilir. Bunu önlemek için bazı üreticiler özel bir leke koruyucusu kullanıyorlar. Bu, gömlek malzemesini kendi emiciliğinden korur. Ayrıca, lekeler görünümü bozmadığı için gömleği daha dayanıklı hale getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir