POLİVİSKON KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

polyviskon kumaslar12
Tarafından | 18 Temmuz 2018

Kayın ağacının özsuyundan elde edilen viskon lifleri, en az pamuk kadar iyi nemi çeken, daha yumuşak ama çok daha dayanıksız olan viskonun polyester ile harmanlanmasına karar verilmiştir. Böylece rahatlık ile dayanıklılık dengesi olabilecek en iyi noktaya getirilmiştir.

Viskonun önemli bir özelliği, pamuk ile benzer şekilde boyanabilmesi ve bu boyayı yıkanırken vermemesi yani uzun süre kullanılabilir olmasıdır. İpeksi dokunuşa sahip olması da ilgi çekici özelliklerindendir ve polyester ile karıştırılınca bu özellikler korunmaktadır.

Poliviskon kumaşlar viskon ile polyesterin karıştırılmış halidir. Genellikle polyester oranı yüksek viskon oranı ise düşüktür. %65/35 gibi

Polyviskon Kumaş Nedir?

Son zamanlarda İnternette sıkça aratılan bir kumaş hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim Poliviskon bir kumaş türü değildir, Poliviskon kumaş diye bilinen aslında iki farklı tekstil lifi olan Polyester ile Viskonun karışımından üretilen ipliktir. Bu iplikle istenilen her türlü kumaş üretilebilmektedir. Bütün Kumaş türleriyle ilgili yazımıza göz atarak bilgi alabilirsiniz.

Poliviskon suprem1

Poliviskon kumaş

Şimdi sizlere öncelikle Polyester ve Viskon hakkında bilgi verelim. Poliviskon bu ikisinin karışımıdır.

  • POLYESTER: Kısaltması (PES.) olan Polyester, polimerlerin bir kategorisi veya daha özel olarak ana bağları içinde ester fonksiyonel grupları içeren yoğuşma polimerleridir. Polyesterler doğada bulunmasına karşın, polyester genel olarak tüm polietilen tereftalat ve polikarbonat içeren sentetik polyesterlere ait geniş bir aileyi belirtir. PET, termoplastik polyesterlerin en önemlilerinden biridir.
  • VİSKON:Selüloz, ağaç ve pamuk döküntüsünden kimyasal işlemlerle elde edilen viskon, elyaf pamuğa nazaran daha parlaktır, ipek görünümündedir.Viskon ipliğin ham maddesi kayın ağacıdır.Islak mukavemeti çok düşük olduğundan tek kullanıldığında özel viskon tercih edilir. Yüksek sıcaklıkta ayrışır. Zayıftır, sıkıştırılınca kolay kırışır. Aşınma dayanıklılığı zayıftır. Güveye karşı dayanıklı, böceklere karşı hassastır. Kimyevilere karşı hassastır çabuk yanar. Güneş ışığına karşı dayanıklıdır. Emici özelliği ve canlı renklere boyanabilmesi dolayısıyla moda kumaşlar için aranılan elyaftır. Yıkanması çok kolaydır. Kuru temizleme tercih edilmelidir. Çok geç kurur, kolay ütü olur.

Yukarda geniş açıklamalarıyla anlattığımız iki farklı tekstil lifinin karışımıyla “bu karışımda genelde polyester oranı %70 viskon%30 olur” elde edilen ipliklerden üretilen, her türlü kumaşa poliviskon kumaşlar denir.

Bu kumaşlar üretim yöntemine göre dokuma kumaş, süprem, iki iplik, interlok, kaşkorse gibi her türlü kumaşta kullanılmaktadır.

poliviskon

Poliviskon dokuma kumaşlar 

Eğer takım elbise alacaksanız ve Poliviskon ile Yünlü kumaşlar arasında kararsız kaldıysanız sağlıklı olması açısından yün karışımlı gösterişli bir elbise için ise poliviskonu tercih edebilirsiniz. Unutmayalım ki Polyester bir kimyasaldır ve cilde uzun süre temasında rahatsız eder.

Sıkça sorulan sorular

  • Poliviskon kumaşlar terletme yapar
  • Poliviskon kumaş sağlıklı mı? Polyester kumaşın kimyasal olduğu bilinmelidir. Kimyasal kumaşlarında ne kadar sağlıklı olduğu sürekli tartışılmaktadır. Ancak polyester kötüdür demek de günümüzde çok doğru değildir. Çünkü pamuk, yün diye satılan kumaşların dahi bir çoğu kimyasal işlem görmektedir.
  • Poliviskon kumaş iplik kalınlığına göre kalın ya da ince olarak üretilmektedir.
  • Poliviskon kumaş;genellikle kışlık dış giyimde tercih edilir fakat iplik kalınlığı ve üretim yöntemine göre yazlık ya da kışlık olarak kullanılabilir.
  • Poliviskon kumaş naylon mu? diye merak edenler için halk dilinde naylon diye bilinen polyester ile viskon karışımlı liflerden üretildiği için polyester oranı yüksek ise naylon sayılır.
  • Poliviskon kumaş esnek midir? Kumaş üretimi sırasında Likra kullanılırsa esnek olur ancak dış giyimde (takım elbise, tunik, ceket) kullanıldığında esnek değildir.

POLİVİSKON KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 2 görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir