POLİVİSKON KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 18 Temmuz 2018

Son zamanlarda İnternette sıkça aratılan bir kumaş hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim Poliviskon bir kumaş türü değildir, Poliviskon kumaş diye bilinen aslında iki farklı tekstil lifi olan Polyester ile Viskonun karışımından üretilen ipliktir. Bu iplikle istenilen her türlü kumaş üretilebilmektedir. Bütün Kumaş türleriyle ilgili yazımıza göz atarak bilgi alabilirsiniz.

PoliViskon süprem kumaş

Şimdi sizlere öncelikle Polyester ve Viskon hakkında bilgi verelim. Poliviskon bu ikisinin karışımıdır.

  • POLYESTER: Kısaltması (PES.) olan Polyester, polimerlerin bir kategorisi veya daha özel olarak ana bağları içinde ester fonksiyonel grupları içeren yoğuşma polimerleridir. Polyesterler doğada bulunmasına karşın, polyester genel olarak tüm polietilen tereftalat ve polikarbonat içeren sentetik polyesterlere ait geniş bir aileyi belirtir. PET, termoplastik polyesterlerin en önemlilerinden biridir.
  • VİSKON: Selüloz, ağaç ve pamuk döküntüsünden kimyasal işlemlerle elde edilen viskon, elyaf pamuğa nazaran daha parlaktır, ipek görünümündedir. Viskon ipliğin ham maddesi kayın ağacıdır. Islak mukavemeti çok düşük olduğundan tek kullanıldığında özel viskon tercih edilir. Yüksek sıcaklıkta ayrışır. Zayıftır, sıkıştırılınca kolay kırışır. Aşınma dayanıklılığı zayıftır. Güveye karşı dayanıklı, böceklere karşı hassastır. Kimyevilere karşı hassastır çabuk yanar. Güneş ışığına karşı dayanıklıdır. Emici özelliği ve canlı renklere boyanabilmesi dolayısıyla moda kumaşlar için aranılan elyaftır. Yıkanması çok kolaydır. Kuru temizleme tercih edilmelidir. Çok geç kurur, kolay ütü olur.

Yukarda geniş açıklamalarıyla anlattığımız iki farklı tekstil lifinin karışımıyla “bu karışımda genelde polyester oranı %70 viskon%30 olur” elde edilen ipliklerden üretilen, her türlü kumaşa poliviskon kumaşlar denir.

Bu kumaşlar üretim yöntemine göre dokuma kumaş, süprem, iki iplik, interlok, kaşkorse gibi her türlü kumaşta kullanılmaktadır.

PoliViskon dokuma kumaşlar

Eğer takım elbise alacaksanız ve Poliviskon ile Yünlü kumaşlar arasında kararsız kaldıysanız sağlıklı olması açısından yün karışımlı gösterişli bir elbise için ise poliviskonu tercih edebilirsiniz.

Unutmayalım ki Polyester bir kimyasaldır ve cilde uzun süre temasında rahatsız eder.

Sıkça sorulan sorular

  • Poliviskon kumaşlar terletme yapar
  • Poliviskon kumaş iplik kalınlığına göre kalın ya da ince olarak üretilmektedir.
  • Poliviskon kumaş  genellikle kışlık dış giyimde tercih edilir fakat iplik kalınlığı ve üretim yöntemine göre yazlık ya da kışlık olarak kullanılabilir.
  • Poliviskon kumaş naylon mu? diye merak edenler için halk dilinde naylon diye bilinen polyester ile viskon karışımlı liflerden üretildiği için polyester oranı yüksek ise naylon sayılır.
  • Poliviskon kumaş esnek midir?  Kumaş üretimi sırasında Likra kullanılırsa esnek olur ancak dış giyimde (takım elbise, tunik, ceket) kullanıldığında esnek değildir.

 

POLİVİSKON KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 2 görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir