GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER

giyilebilir teknolojin
Tarafından | 19 Temmuz 2018

Giyilebilir teknoloji  Günümüzde farkına varmasak da hayatımızın içinde olan bu kelimenin geçmişi bir anlamda oldukça eskiye dayanıyor. 1286 yılında gözlüğün kullanılmaya başlamasıyla “giyilebilir teknoloji” hayatımıza girmiş oldu. Ancak güncel kullandığımız anlamıyla çok da eskiye dayanmıyor.

Bilgisayarların hayatımıza girmesiyle başlayan süreçte dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler derken sıra giyilebilir teknolojilere geldi. Önümüzdeki günlerde şüphesiz bu teknoloji hayatımızda büyük bir yer kaplayacak.

giyilebilir tekno2

Giyilebilir Teknoloji nedir?

Bu teknoloji hayatımıza kolaylık sağlamak için geliştirilen ve üzerimizde taşıyabildiğimiz tüm akıllı aletlerin genel adıdır. Bu aletler telefonunuzla, bilgisayarınızla kablosuz ya da bluetooth ile bağlanarak aktarım yaparlar. Fiziksel durum, bulunduğunuz konum gibi birçok bilgiyi anında telefon ya da bilgisayarınıza aktarmaktadır. Ayrıca uzaktan işleri organize etmemize yardımcı olur. 

Giyilebilir Teknoloji’nin tarihçesi

Bu teknoloji hayatımıza ne zaman girdi? Çoğumuz son 5 yıl içinde girdiğini düşünebiliriz. Ancak bu ürünlerin geçmişi 3.yüzyıla, şu anki anlamıyla gelişmesi de 19.yy’da saatin bilekte kullanılmasıyla başlıyor. Saat, 16. yy ’da “Nuremberg Yumurtası” ile taşınabilir oldu. Ancak boyna takılan bu saatlerin taşınması zordu ve kusurlu ürünlerdi. 19’yy. başlarında ise saat artık insanların günlük hayatta yanlarında taşıyabilecekleri bir hale geldi. Bu süreçle birlikte birçok giyilebilir teknoloji fikirleri çıkmaya ve bir kısmı da hayatımıza girmeye başladı. 70’li yıllarla birlikte Pulsar tarafından üzerinde hesap makinesi ve veri tutabilen ilk akıllı saat geliştirildi. Bu ürünle birlikte peşi sıra Sony Walkman, Seiko UC 2000 Kol Bilgisayarı, Nelsonic Uzay Saati, Private Eye gibi birçok ürün çıkartılarak 2000’li yıllara geldik.

Millenium’a girmemizle birlikte giyilebilir teknoloji ürünlerinde de yeni bir yüzyıla girmiş olduk. Levis ICD+ Ceketi, Bluetooth Kulaklık, Nike+, Fitbit Classic, Google Glass, Apple Watch, Samsung Gear, Ringly, Quell, bPay ve Oculus Rift gibi devrimsel ürünler hayatımıza girdi.

giyilebilir tekno1

Giyilebilir teknoloji ürünleri

Giyilebilir teknoloji pazarında günümüzde akıllı saat, akıllı bileklik, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gözlükleri, akıllı kıyafet, akıllı yüzük, akıllı ayakkabı ve akıllı gözlük gibi birçok farklı alan bulunuyor. Bu ürünler sağlık, spor, oyun, güvenlik, ödeme ve eğitim gibi alanlarda da kullanılıyor. Özellikle akıllı bileklikler tüm bu alanlar için vazgeçilmez ürünlerden birisidir.

Akıllı Bileklikler

19.yy. da saatin bileğe takılarak kullanılmasından günümüze geldiğimizde, bilekliklere tanımlanan özellikler saymakla bitmez hale gelmiş bulunuyor. İlk başlarda sadece saati gösteren bu ürünler artık sağlık durumundan, ödemeye kadar birçok alanda kullanılıyor. Akıllı bileklikler gün içindeki etkinlikleri raporlayan bileğimize takılan teknolojik ürünlerdir. Bununla beraber gün içindeki faaliyetlerimizi planlarken geliştirmeye yardımcı olurlar.

Akıllı bilekliklerin özellikleri nelerdir?

 • Adımlarımızı sayar, (Pedometre)
 • Gün içinde kattetiğimiz mesafeyi ölçer,
 • Harcanan kaloriyi hesaplar,
 • Ne kadar zaman uyuduğumuzu ve ne kadar verimli uyuduğumuzu takip eder. (Uykuya dalma süresi, ne kadar derin uykuda uyuduğumuz gibi)
 • Hareketsiz kaldığımız süreyi ölçer
 • Temassız ödeme yapabilir
 • Bulunduğumuz konum ve orada geçirdiğimiz süreyi ölçer
 • Saat
 • Takvim
 • Tansiyon Ölçümü
 • Alarm (Sabahları sizi sessiz bir biçimde titreşimle uyandırabilir)
 • Nabız Ölçümü

Teknolojinin gelişmesiyle akıllı bilekliklerin kullanım alanları da hızla artmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir