PUNTALI POLYESTER İPLİK

Puntali iplik kumas
Tarafından | 11 Haziran 2016

Puntalı iplikler; filamentlerin hava jeti ile karıştırılmasından oluşur. Karıştırma filamentler arası  kaynaşmayı yukarıda hava jet tekstürede olduğu gibi filamentlerde ilmeklerin  gelişmesine imkan vermeden arttırır ve büküm ihtiyacını kaldırır veya azaltır. Böylece üretim maliyetinde tasarruf  sağlanır. Öz ipliğin mukavemetine katkıda bulunur ve dolaşmış flamentler ipliğin dolgunluğunu arttırır ve ipliğin sürtünmesinin azalmasına katkıda bulunur.

Contined düz polyester ipliklerde veya contined tekstüre ipliklerde iplik maliyetini düşüren bir işlemdir. Bu işlemle büküm ve haşil ameliyeleri elimine edilir.
Bükümsüz contined düz ipliklerde filamentlerin birbirinden daima ayrılma eğilimleri vardır. Bu şekilde işletmelerde kullanılmaları güçtür. Bu güçlüğü ortadan kaldırmak için ipliğe büküm verilir. Bükümün verilmemesi durumunda iplik belli aralıklarla puntalam işlemine tabi tutulur. ( 100-130 boğum / mt ) Punta işlemi nedeniyle iplik boğumlar halindedir. Boğumlar sebebiyle lifler birbirini tutacağından, işletmede çalışma kolaylığı sağlar.

Puntalı iplikler genelde çözgü ipliklerinde kullanılır. Bundaki amaç, haşıl işlemini ortadan kaldırmaktadır. Maliyeti düşüren bir faktör olması nedeniyle kullanımı yaygınlaşmaktadır.
İplikteki boğumlar sayesinde bu tür iplikten yapılan kumaşlarda iplik kayması da az olmaktadır. Burada dikkat edilecek en önemli husus, punta izlerinin kumaş üzerindeki rahatsız edici etkilerinin takibidir. Üretimin ilk safhasında bunu tespit etmek mümkündür.

Filament ipliklerin numaralandırma sisteminde denye veya dtex kullanılır. Numaralama sisteminde, kesitteki filament sayısı da belirtilir. Örneğin 200 / 36, numarası 200 denye olan iplik kesitinde 36 filament olduğu anlaşılmaktadır. İplik siparişlerinde, iplik numarası dışında aşağıdaki hususlarıda belirtmek gerekir.

  • Kesitteki elyaf sayısı veya lif inceliği
  • Lif kesit şekil ( yuvarlak,trilobe vs. )
  • Büküm durumu ( bükümsüz, bükümlü, puntalı )
  • Rengi ( ham veya renkli )
  • Parlaklığı ( mat, yarı mat veya parlak )
  • Hacimliliği ( düz, tekstüreli veya yüksek hacimli )
  • Büküm yönü ( S veya Z )

Gün ışığından etkilenemez ancak uzun süre ışıkta kalırsa, özellikle ultraviyole ışığından zarar görebilir. Terilen her türlü giyim eşyasi yapiminda kullanilabilir. Çünkü bu lifler deriyi tahriş etmez

puntali suprem kumas

Puntalanmış pamuk polyester iplikleriyle örülen Süprem kalitesinde kumaş örneği

Alerjik durum yaratmaz.

Tek başına, yün, pamuk ve keten gibi dogal liflerle karışık olarak kullanılır. tül, tafta, saten, organze,…vs. çeşitli kumaş ve dokumalar yapilir.
Yine terilen lifi; çeşitli balık aglari, perdeler, yer döşemeleri, özellik ilmeli ve tüylü halılarda, transmisyon kayışlarında, kemerlerde,yangın hortumu yapımında, urgan, ağ ve yelken bezi yapımında,dolgu maddesi olarak yatak ve mobilyalarda, dikiş ipliği yapımında kullanılabilinir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir