ÇOK FİLAMENTLİ POLYESTER VE NAYLON İPLİK

Multifilament Yarn PA6 Nylon
Tarafından | 11 Haziran 2016

Bu tipteki filament iplikler ne hacimlendirilmiş, nede tekstüre edilmiştir.

Dikimde filamentlerin birbirinden ayrılmasını ve zarara uğramasını önlemek için bir çok filament iplik tek iplik oluşturmak üzere birlikte bükülür ve bunlar daha sonra 2 veya 3 kat iplik oluşturmak üzere katlanır.Diğer bir  yol ise, ipliği tek iplik oluşturmak üzere bükmek ve onların birlikte yapışması için sıvı polimerden geçirerek kaplamaktır.Bu tek bükülmüş olarak bilinir ve kenarlarda kör dikiş için uygundur.

Bu tür iplik biraz ve bükülmüş iplik ise daha az şeffaftır.Bunlar bükülmüş iplikler ile karşılaştırıldığında daha karmaşıktır.Eğrilmiş ipliklere kıyasla daha sıkı ve incedir vede daha uzun iplik masuralara sarılabilir.Esneklikleri %20-30 uzama ile dikiş iplikleri için elde edilebilenlerin en yükseğidir.

Böyle ipliklerin düzgün yüzeyi iğne ile yakın temas sağlar ve bu ısıda artma ve bu yüzden yapışma gibi yüksek sürtünmenin problemlerine ön ayakolur. Sonuçta ipliğin yağlanması oldukça önemlidir.

Katlı iplikler kilit dikiş ve zincir dikiş makinalarında iğne ipliği hafif kumaşların dikiminde oldukça ince dikişler gerektiğinden sınırlı miktarda kullanılır.Bu amaçla tek katlı iplikler hiçbir zaman kullanılmaz.Overlok ve kör dikişte hem katlı hem de tek katlı iplikler kullanılır.

Tek katlı iplik alt iplik olarak özel değere sahiptir ve daha uygun ve farklı iğne iplikleri ile birlikte kullanılırlar.Benzer olmayan ipliklerin dikişte kullanılmasının mukavemetinin azalmasıyla sonuçlanan dengesizleğe yol açabileceği düşünülebilir.

Gerçekte iğne ipliği dikişte daha fazla zarara uğrar ve uygun seçilmiş iki iplik bitim dikişinde mukavemet bakımından kabaca eşittir.Dolayısıyla tek katlı iplik overlok için kullanılabilir ve ondan beklenecek giyside ana dikişten beklenenden az olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir