RAMÖZ MAKİNESİ

ramoz makinesi
Tarafından | 31 Mayıs 2016

Ramözler kurutmada termofiksajda ve kondenzasyonda kullanılan gergefli kurutuculardır. Ramözlerde en ve boy ayarları yapılabilir. Tutucuları sayesinde kumaşın hiçbir yere değmeden sadece yandaki mandallara teması ile sevki sağlanır.

Kumaş makineye girmeden önce kurutmaya bir başlangıç işlemi olarak sıkma işlemi gerçekleştirilir. Sıkma işleminden önce kumaşın iki tarafı iğnelerle yada mandallarla tutturulur. Makinenin içerisinde boyuna uzamayı sağlayan avans silindirleri bulunur.  Çözgü yönünde çekme avans silindirleri sayesinde sağlanır. Boyuna uzama istendiği ölçüde kontrol altında tutulabilir. Mandalı taşıyıcılarda gergin çalışılmalıdır.

Daha sonra kumaş ramöz kabinlerine girer. Kabinlerden çıkışta iğnelerden yada mandallardan ayrılan kumaş doklara sarılır.

İğnelerin karşılıklı olarak mesafeleri ayarlanabilir. İğneler arası mesafe gergin tutulur ve ilk kabine kadar enine uzama ayarlanabilir. Bunun yanında  enine yönde mesafe kısaltılarak enine çekme sağlanabilir. Ama genellikle kumaş  ramözde kurutma yapıldıktan sonra daha birçok yaş işleme gireceğinden ramözde kumaşın eni sonraki yaş işlemler düşünülerek müşteri isteğinden fazla tutulur. Mesela müşteri 150 cm kumaş eni istiyorsa kumaşın ramözden çıkışı 152 yada 153 cm ayarlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir