RİNG MAKİNESİNDE KATLAMA VE BÜKÜM

ring bukum mak
Tarafından | 2 Ekim 2017

Ring Büküm Makinesinde Katlama ve Büküm

Birden fazla ipliği katlayıp büküm veren makinelerdir.

Büküm; ipliklerin mukavemetlerinin artırılması (düz büküm) veya değişik karakterler kazandırılması (fantezi büküm) için yapılır. Fantezi bükümde mukavemetin artırılmasına gerek yoktur. Büküm, farklı görünüş kazandırmak için verilir.

Genel olarak büküm işleminin yapıldığı makinelere büküm makineleri denir. Buradaki işlem, katlı büküm işlemidir. Büküm işleminin ardından iplikler, ring büküm makinesinde tekrar bobine sarılır.

Ring Makinesinin Görevleri

Makinenin görevleri şunlardır:

  • Kullanılacağı alana uygun sayıda ipliği katlamak
  • Katlı ipliği bükerek mukavemet kazandırmak
  • Katlanmış ve bükülmüş ipliği masura üzerine sarmak

Ring Büküm Makinesi Teknolojik Şeması

ring bukum tekno sema

Şekil 1.1: Ring büküm makinesi teknolojik şeması

Ring Büküm Makinesi Çalışma Prensibi

Katlı büküm makinelerinde büküm işlemi, bilezikli sistemler sayesinde gerçekleştirilir. Bilezikli büküm makinelerinde elde edilen katlı bükümlü iplik kopsları, daha sonra bir aktarma işlemiyle istenilen formda bobinlere sarılır.

Katlı büküm makineleri, prensip olarak katlama makinelerine benzer. Katlı büküm makineleri ile katlama makineleri arasındaki fark; katlı büküm makinelerinde büküm tertibatlarının bulunması ve ipliğe katlama işlemine ek olarak büküm de verilmesidir.

Katlı büküm makinesinde cağlığa kat adedine göre dizilen tek iplik veya katlı iplik bobinlerinin iplikleri kılavuzlardan geçirilir. Son çıkış silindiri ile kopça arasında büküm kazandırılır. Büküm, iğin dönüşü ile bilezik üzerinde hareket eden ve ipliğe takılmış olan kopçanın dönüşü ile kazandırılır. Aynı zamanda planga tertibatı tarafından aşağı-yukarı hareket ettirilen bileziğin ve kopçanın yardımıyla bükülen iplik, masura üzerine sarılır (Resim 1.1).

Bilezikli katlı büküm makinelerinde iplik, katlı bükülüp kops biçimini aldıktan sonra genellikle bir bobin aktarma işleminden geçirilir.

Makinede Bakım Yapma

Yağlama işlemleri: Ring büküm makinesinin zamanında yağlanmaması, bütün iğ yataklarının ve kayış sevk makaralarının ağır işlemesine ve fazla aşınmaya sebep olur. Bu da tahrik motorunda aşırı zorlanmaya yol açabilir. Bu nedenle makine belirli zaman aralıklarında yağlanmalıdır.

İğ yatağının yağlanması:

ig yatagiİğ yatağı, yatak gövdesindeki girişinden yağlanmalıdır (Resim 1.2). Yağlama işleminden sonra sıvı yağ girişi temizlenmelidir.

Kayış sevk makaralarının yağlanması:

Kayış sevk makaralarının yağ deliği den (grasörlük) yağ tabancası ile yağlanmalıdır. Yağlama işleminden sonra grasörlük ve çevresi temizlenmelidir.

Dişlilerin ve dişli millerinin yağlanması:

disli zincirin yaglanmasiDişliler ve zincir belirli aralıklarla (haftada bir defa) gres yağı ile yağlanır. Dişli milleri ise ince yağ ile yağlanır.

Ring Büküm Makinede Temizlik Yapma

Makinede yapılan temizlik üretim ve ipliğin kalitesini doğrudan etkiler. Bu nedenle makine aşağıda açıklanan bölümleri temizlik yapılır.

Sarım bölümünde temizlik: Tüm iplik yönlendirici elemanları (kılavuzlar) kontrol edilmeli,· gerekiyorsa temizlenmelidir.  Oyuk mil ve bobin tahrik milinde yumaklar toplanmışsa temizlenmelidir. İplik kılavuz makaralarının ayarlarının aynı olup olmadığı kontrol· edilmelidir.

Cağlık kısmının temizlenmesi: Bobinlerin takıldığı cağlık kısmındaki iplik artıkları, fırça veya bezle temizlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir