AŞINDIRMA BASKI TEKNİĞİ

asindirma baskı
Tarafından | 1 Ekim 2017

(Discharge) Aşındırma baskı; Diğer bir adıyla Ronjan baskı;  boyalı bir kumaşın üzerine, içinde aşındırma maddesi dediğimiz zemin boyasını tahrip eden kimyasal maddeler bulunan bir baskı patı ile baskı yapılması ve baskı yapılan kısımdaki boyanın tahrip edilmesi ile elde edilen baskı çeşididir.

Aşındırma baskısının esası boyalı bir kumaşın rengini basılı alanlarda tahrip etmektir. Bu amaçla bir ön boyamadan geçmiş, boyası tamamen fikse olmuş kumaşlar üzerine, içinde aşındırma maddesi dediğimiz zemin boyasını tahrip eden kimyasal maddeler bulunan bir baskı patı ile baskı yapılır.
Böylece basılı alanlarda zemin boyasını tahribi ile beyaz figürler oluşur ki, buna beyaz aşındırma denir. Eğer baskı patı içine aşındırma maddelerine dayanıklı ve zeminden farklı renkte olan boyar maddeler eklenirse basılı alanlarda zemin boyasından farklı renkte figürler oluşur ki buna da renkli aşındırma denir.

Asindirma baski kumas

Discharge prints

Aşındırma baskılar, şüphesiz ancak zemin boyası aşındırılabilir özellikte ise, yani aşındırma maddelerine karşı dayanıksız ise, yapılabilir.

Örneğin; Azoik boyalar, seçilmiş direkt boyalar, reaktif boyalar, selülozik elyaf için en çok kullanılan aşındırılabilir zemin boyalardır. Bu lifler üzerine renkli aşındırma yapmak için baskı patına ilave edilen aşındırma maddelerine karşı dayanıklı boyar maddeler ve seçilmiş pigment boyar maddelerdir.

discharge prints shirt e1508167455581

Aşındırma baskı yapılmış tişört

Aşındırma baskıda direkt boyar maddeler aşındırılacak boyar madde olarak kullanılır. Direkt boyar madde ile zeminlenmiş kumaş aşındırma patı ile baskı yapılır. Kolay aşındıkları için bu boyar maddeler tercih edilir. Fakat uzun buharlama süresi gerektiğinden yaş haslıkları düşük olur. Direkt boyar maddelerin aşındırması indirgen ya da yükseltgen maddelerle yapılabilir. İndirgen madde olarak sodyum ditiyonit yükseltgen madde olarak hidrojen peroksit ya da sodyum hipoklorit gösterilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir