Etiket Arşivi: Aşındırma Baskı Nedir?

AŞINDIRMA BASKI TEKNİĞİ

Tarafından | 1 Ekim 2017

(Discharge) Aşındırma baskı; Diğer bir adıyla Ronjan baskı;  boyalı bir kumaşın üzerine, içinde aşındırma maddesi dediğimiz zemin boyasını tahrip eden kimyasal maddeler bulunan bir baskı patı ile baskı yapılması ve baskı yapılan kısımdaki boyanın tahrip edilmesi ile elde edilen baskı çeşididir. Aşındırma baskısının esası boyalı bir kumaşın rengini basılı alanlarda tahrip etmektir. Bu amaçla bir ön… Devamını oku »

REAKTİF BOYAR MADDELERLE BASKI

Tarafından | 20 Ocak 2017

BASKIDA KULLANILAN REAKTİF MADDELER Reaktif boyar maddeler genelde pamuk, keten viskoz gibi liflerin baskı işleminde kullanılır. Reaktif Boyar maddelerin Özellikleri Reaktif boyar maddelerin yapısına bakıldığında dört gruptan oluştuğu görülmektedir. Bu gruplar; Renk verici grup, Bağ yapan (reaktif) grup, Çözünürlüğü sağlayan grup, Köprü grubudur. Reaktif boyar maddelerin reaktif grupları, yapıları bakımından da kendi aralarında üçe ayrılır:… Devamını oku »

PİGMENT BOYAR MADDELERLE BASKI

Tarafından | 20 Ocak 2017

Pigment boyar maddelerle baskı işlemi tek adımda direkt baskı yöntemi ve aşındırma yöntemi ile yapılır. BASKIDA KULLANILAN PİGMENT BOYAR MADDELER Kıvamlaştırıcı, binder, üre veya gliserin, iyon tutucu, köpük kesici baskıda kullanılan pigment boyar maddelerdir. Pigment Boyar Maddelerin Özellikleri Pigment boyar maddeler suda çözünmeyen, elyaf ile muamele edildiğinde hiçbir kimyasal reaksiyon göstermeyen renkli parçacıklardır. Bunun sebebi… Devamını oku »