Etiket Arşivi: Aşındırma Baskı

AŞINDIRMA BASKI TEKNİĞİ

Tarafından | 1 Ekim 2017

(Discharge) Aşındırma baskı; Diğer bir adıyla Ronjan baskı;  boyalı bir kumaşın üzerine, içinde aşındırma maddesi dediğimiz zemin boyasını tahrip eden kimyasal maddeler bulunan bir baskı patı ile baskı yapılması ve baskı yapılan kısımdaki boyanın tahrip edilmesi ile elde edilen baskı çeşididir. Aşındırma baskısının esası boyalı bir kumaşın rengini basılı alanlarda tahrip etmektir. Bu amaçla bir ön… Devamını oku »

DİREKT BOYAR MADDELERLE BASKI

Tarafından | 21 Ocak 2017

Baskıda Kullanılan Direkt Boyar Maddeler Selülozik elyafın boyanmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Selülozik elyafa herhangi bir ön işlem gerektirmeden direk olarak bağlanabildikleri için direkt boyar madde adını almışlardır. Direkt Boyar Maddelerin Özellikleri Direkt boyar maddeler suda çözünen bileşikler olup selülozik elyafı nötral veya alkali ortamda tuz varlığında boyayan boyar maddelerdir. Selülozik elyafın boyanmasında oldukça… Devamını oku »

KUMAŞ BASKI TEKNİKLERİ

Tarafından | 12 Mayıs 2016

Tekstil Baskıcılık dar anlamıyla bölgesel bir boyama olarak tanımlanabilir. Kumaşlar üzerinde tek veya çok renkli desenler , dokuma ve örgü tekniği ile de elde edilebilir. Ancak baskı tekniği kolaylık ve ucuzluk açısından dokuma ve örgü tekniğinden daha üstündür. Dokuma tekniğine göre renkli desenler elde etmek için önce beyaz ipliklerin boyanması daha sonra bunların desen tertibatı olan… Devamını oku »