Etiket Arşivi: TEKSTİLDE BASKI ÇEŞİTLERİ

BASKI NEDİR? TEKSTİLDE BASKI ÇEŞİTLERİ

Tarafından | 9 Ocak 2022

Tekstilde Klasik Baskı Yöntemleri Tekstil, insanoğlunun doğanın zorlu koşullarından kendini koruma amacı ile doğada bulduğu dokunmaya uygun çeşitli doğal lif içeren ürünlerden tasarladığı dokunmuş kumaşlar şeklinde oluşmuştur. İlerleyen dönemlerde insan, bu ürünleri doğadan elde ettiği boyalarla renklendirmiştir. Kendini ifade edebilme içgüdüsüyle duygu ve düşüncelerini bu ürünler üzerinde biçimlendirmiştir. Tekstil ürünleri üzerinde renkli motifler kullanılmak suretiyle… Devamını oku »

BASKI TEKNİKLERİ

Tarafından | 13 Nisan 2017

Tifdruk ( Rulo) Baskı Nedir? Tifdruk (rulo) baskıda motifler, bakır silindirlere oyularak ya da yakılarak hazırlanmıştır. Silindirler ( rulolar ), boya silindirleri ( beslenme silindirleri ) ile boyanır. Desenin her rengi için ayrı bir silindir kullanılır. Rakle (sıyırma) bıçakları fazla boyayı baskı silindirinin parlak yüzeyinden sıyırır. Böylece boya, sadece gravürlerin (baskı silindirindeki desen oyukları) içinde… Devamını oku »

KUMAŞ BASKI TEKNİKLERİ

Tarafından | 12 Mayıs 2016

Tekstil Baskıcılık dar anlamıyla bölgesel bir boyama olarak tanımlanabilir. Kumaşlar üzerinde tek veya çok renkli desenler , dokuma ve örgü tekniği ile de elde edilebilir. Ancak baskı tekniği kolaylık ve ucuzluk açısından dokuma ve örgü tekniğinden daha üstündür. Dokuma tekniğine göre renkli desenler elde etmek için önce beyaz ipliklerin boyanması daha sonra bunların desen tertibatı olan… Devamını oku »