RUSTİK PERDE ÖZELLİKLERİ

Rustik perde
Tarafından | 21 Haziran 2018

Kumaş veya tül perdelerin uygulamasında kullanılan kornejlerin yerine rustik borularına adapte edilmiş perdelerdir. Rustik perdeler, özellikle perdelik ve kartonpiyer bulunmayan mekânlarda tercih edilmelidir. Rustik perdelerde taşıyıcı borular (rustik) duvar veya tavana özel ayaklarıyla monte edilir. Kumaş perde ahşap veya metal halkalarla boru üzerinde hareket ettirilir. Kumaş perdeler isteğe göre farklı pililerlede dikilebilir. Rustik perdelerde pencere ölçüsü alındıktan sonra kumaş hesabı yapılır. Kumaş hesabı, yapılacak modele göre değişmektedir. Rustik perdede müşterinin isteğine göre pili payı değişebilir.

Bunlar;

 • 1 metreye 2 metre,
 • 1 metreye 2,5 metre,
 • 1 metreye 3 metre olmaktadır.

Rustik perdelerede en çok kullanılan ve perdeyi zengin gösteren 1 metreye 3 metre olarak hazırlanan perdelerdir. Perdeyi daha zengin göstermektedir. Ölçü alınırken yanlardan on beşer cm kenar kıvırma payı ilave edilmelidir.

Kumas ve metal halkali rustik erde

Resim 1.1: Kumaş halkalı rustik perde              Resim 1.2: Metal halkalı rustik perde

Metal (Zımba) Halkalı Rustik Perde

Halkalı bir boru üzerine uygulanmaktadır. Metal halkalı rustik perdelerde rustikler, ahşap ve pirinç olmak üzere iki grupta toplanır. Kullanılacak rustikler evin mobilyalarına göre de degişmektedir. Ahşap rustik perdelerde özel bir kumaş yoktur; keten, voal ve naturel kumaşlar tercih edilmektedir. Pirinç rustiklerde genellikle abiye, klasik ve ağır ürünler kullanılır.

Metal halkalı rustiklerin uygulanmasında iki çeşit ekstrafor kullanılmaktadır. Biri düz tarlatan diğeri kapsüllü (kilitli) ekstraforlardır. Ürün uygulanırken üstten 8 cm katlanarak kumaşın arasına konarak dikilir, halkalar 12 cm aralıklarla takılmaktadır.

Kapsüllü ekstraforlar genellikle sahne perdeleri, gemi penceresi perdeleri, banyo perdelerinde kullanılmaktadır. Kullanılan kapsüllü eksraforun amacı, perde pilisinin düzgün durmasını ve pilinin bozulmamasını sağlamaktır.

Metal zimba halkali rustik perde

Resim 1.10: Metal (zımba) halkalı rustik perde

Perde Kumaşından Halkalı Rustik Perde

Perde kumaşından yapılan (biritli) halklalı rustik perdelerin uygulanmasında pili ölçülerinin aynı ölçülerde olması çok önemlidir. Pili ölçüsünün hatasız ve düzgün olması perdenin görünümü için önemlidir.

Kumaş Halkalı Rustik Perde

Yardımcı aksesuarlar kullanılmadan perdenin kendi kumaşı ya da kombin bir kumaşla halkaları oluşturulan rustik perde çeşididir. Aksesuar masrafı yapmaya gerek kalmaz. Yıkama ve kullanım özellikleri açısından kolaylık sağlar. Mekân ve müşteri istekleri göz önünde bulundurularak halka uzunluk, en ölçülerinde ve renk uyumlarında değişiklikler olabilir.

Kumas halkali rustik perde

Resim 1.10: Kumaş halkalı rustik perde

Biye Bağlamalı Rustik Perde

Perde kumaşından ya da farklı kumaş ve gereçlerden biyeler oluşturarak halkaları hazırlanan rustik perde çeşididir. Oluşturulan biyelere farklı bağlama teknikleri kullanılarak halkalar oluşturulur. Aynı zamanda görsel çeşitlilik açısından tercih edilebilecek bir rustik perdedir.

Biye baglamali rustik perde

Resim 1.11: Biye bağlamalı rustik perde

Rustik Perde Ölçüsü Alma

 • Rustik ölçüsü pencere çerçevelerinin kenarlarından 15-20 cm taşılarak alınır. (Kenarlardan taşma durumu olmayan yerlerde, örneğin bir kenarı açık bir kenarı köşe olan pencerelerde, köşe yere kadar olan genişlik / en ölçüsü alınır.). Max. genişlik / en 6 metre max. yükseklik / boy 270 cm yapılabilir.
 • Ölçü şekli özellikle tavanda kartonpiyer yani alçı perdelik olmadığı durumlarda alınması gereken ölçü şeklidir. Perdeler çerçeve üzerinden duruma göre 15-20 cm yükseklikte perde boruları üzerine farklı pile şekilleri ile yerleştirilir ve taşıtılır.
 • Ölçü sırasında pencere çerçevelerinin kenarlarından 15-20 cm taşılarak genişlik ölçüsü alınır (Kenarlardan taşma durumu olmayan yerlerde örneğin bir kenarı açık bir kenarı köşe olan pencerelerde, köşe yere kadar olan genişlik ölçüsü alınır.).

Örnek: Pencere çerçevenizin eni 220 cm ise buna genişlik için her bir kenar için 20 cm ekleyecek olursak toplam iki kenar için 40 cm ekleyeceğimizden dolayı toplam genişliğe 40 cm eklenir. Bu durumda rustikli perde genişlik ölçümüz 260 cm’dir. Perde boyu ölçüsü alınırken çerçevenin üst kenarından 15–20 cm tavana doğru taşılarak yere kadar olan ölçü alınır.

RUSTİK PERDE ÖZELLİKLERİ” için 1 görüş

 1. Zehra

  İyi günler. Rustik perdede iki ayrı ölçü neyi ifadə ediyor? Ornegin;120-210 rustik ölçüsü nasil oluyor? Biri rustik ölçüsü digeri ray ölçüsü desek, bu kadar fark çok fazla sanki. yardımçı olursaniz sevinirim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir