SUNİ DERİ KUMAŞ

suni deri
Tarafından | 22 Ağustos 2016

Suni Deri Nedir?

Son yıllarda ülkemizde hızlı bir gelişim gösteren “Suni Deri” sektöründe, bez, non-woven, kuagüle vb zeminler üzerine poliüretan (PÜ), polivinilklorit (PVC) kaplama uygulama yapılması suretiyle, döşemelik, giyimlik, ayakkabılık,ve çantalık olarak kullanılabilen ürünlerin üretimi yapılabilmektedir. Son dönemdeki teknolojik gelişme paralel olarak, suni deri sektöründeki gelişmeler doğal deriye yakın özellikler taşıyan ürünlerin gelişmesine vesile olmuştur.

Sentetik Deri Nedir?

Sentetik Deri, Suni Deri olarak da adlandırılır, hakiki deri taklit etmek için oluşturulan sentetik bir poliüretan kumaştır. Suni deri, otomobil döşemelerinde, koltuk ve mobilyalarda, çantalarda, ayakkabılarda, ceketlerde ve çok fazla kullanım sağlayan diğer aksesuarlarda yaygın olarak kullanılır.
sentetik deri1
Suni deri gerçek deri ucuz, moda ve vegan dostu bir alternatif olabilir.Faux deri gerçek deri daha az pahalı, daha dayanıklı sentetik bir alternatiftir.Faux deri, poliüretan, vinil veya microsuede deri gibi çeşitli şekillerde bulunabilir .

Malzemeye göre sınıflandırma

Ülkemizde, insanlar PVC reçineden yapılmış PVC suni deri (bundan sonra suni deri olarak anılacaktır) olarak adlandırılmaktadır. PU reçineden üretilen sentetik deri PU sentetik deri (kısaca PU deri) olarak adlandırılmaktadır. PU reçine ve dokuma olmayan kumaştan üretilen PU sentetik deri, PU sentetik deri (kısaca PU sentetik deri) olarak adlandırılır.

Suni deri sektörü genel olarak;

  1.  PVC kaplama suni deri,
  2.   kaplama suni deri olmak üzere iki alt kategoride sınıflandırmak mümkündür.

Polivinilklorit (PVC) Kaplama Suni Deri

Suni deri sanayinin ilk dönemlerinde sadece PVC kaplama yapılmıştır. Oldukça geniş kullanım ve uygulama alanı bulunan PVC kaplama ürünler diğer suni derilere göre daha ucuzdur. PVC kaplama suni deriler; oto döşeme, ev ve ofis döşeme, çanta, terlik, ayakkabı, kaban, mont vb dış giyim, saraciye ve aksesuar alanlarında kullanılmaktadır.

Poliüretan (PÜ) Kaplama Suni Deri

Suni deri malzeme kullanılarak yapılmış bir bayan ceket

Suni deri malzeme bayan ceket

Ham madde ve üretim teknolojisinde sağlanan gelişmeler sonucu, son 10 yılda suni deri imalatında PÜ kullanılmaya başlanmıştır. PÜ ürünler PVC ürünlere oranla pahalı olmakla beraber, daha sıhhi ve ekolojik olmaları, nefes alabilirlilik, yumuşaklık, teknik değerler ve görünüm yönlerinden doğal deriye çok yakın özellikler taşımaları nedeniyle tercih edilmektedir. PÜ kaplama suni deri ürünleri; ev ve ofis döşeme, mont, kaban, ve ayakkabı alanlarında tercih edilmektedir.

Suni Derinin Bakımı ve Temizlenmesi

  1. Çamaşır suyu kullanmayınız.
  2. Kimyevi solventler kullanmayınız.(Gaz, benzin, mazot, tiner, aseton)
  3. Kuru temizleme yapılamaz.(PVC karışımlarda)
  4. Kuru temizleme yapılır. (Poliüretan + Poliüretan Gumilerde)
  5. Sadece elde sabunlu su ile yıkanır. En yüksek sıcaklık 30 derecedir
  6. Nemli veya sabunlu bez ile silinir. Kesinlikle alkol ihtiva eden temizlik deterjanları, kolonya ve benzeri sıvılarla silinmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir