VARAK BASKI NEDİR?

Varak baski
Tarafından | 19 Ağustos 2016

Varak Baskı Tanımı

Varak baskı, kalıpla desenin olduğu bölgeye yapıştırıcı aktarıldıktan sonra özel varak kağıtlarının yapıştırıldığı bir baskı çeşididir. Baskıda kullanılan kağıtların renklerine göre altın varak gümüş varak baskı diye de sıkça kullanılmaktadır.


Varak Baskı Kağıdı Özellikleri

varak-kagidi

Varak-baskı kağıdı

Varak baskıda, yapıştırıcı aktarılan kısma yapıştırılan ve deseni gösteren kağıtlar (folyolar) kullanılır. Varak baskıda kullanılan varak kağıtları, piyasada hazır olarak satılmaktadır. Varak kağıtlarının piyasada düz renklerde olanlarıyla farklı desenlerde hazırlanmış olanlarını bulmak mümkündür.

Varak kâğıtlarının en önemli özelliği, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olmasıdır. Baskı esnasında, yapıştırıcı üzerine yerleştirilen varak kağıdının yapışabilmesi ve fikse olabilmesi için yüksek sıcaklıklarda, basınç altında preslenmesi gerekir. Varak baskıda kullanılacak varak kağıtlarının yüksek sıcaklık ve basınca dayanıklı olması gerekmektedir..


Yapıştırıcı Aktarma İşlemi

Yapıştırıcı aktarma kalıpları

Yapıştırıcı aktarma kalıpları

Varak baskıda varak kağıdının yapışabilmesi için önce baskı kalıplarıyla kumaşa yapıştırıcı basılması gerekir. Varak baskıda kullanılan yapıştırıcılar şeffaftır. Beyaz ya da renkli kumaşa yapıştırıcıyla baskı yapıldığında yapıştırıcının aktarıldığı yerlerin görülebilmesi için işletmeler, yapıştırıcıya biraz boya karıştırırlar. Hafif renklendirilmiş yapıştırıcıyla baskı yapıldığında varak baskı kağıdının yerleştirileceği bölge daha net görülmektedir.

Varak baskıda kullanılan yapıştırıcılar, piyasada hazır olarak satılmaktadır. Yapıştırıcı aktarmada kullanılan baskı kalıplarıysa düz baskıda kullanılan baskılarla aynıdır. Önceden desen aktarılmış ve pozlandırılmış hazır kalıplar kullanılabilir. Baskı sonrasında yapıştırıcının kalıptan uzaklaştırılması gerekir.


Kalandır ve Pres Makineleri

press makinaları

Press makineleri

Varak baskı için kalıplarla, kumaşa yapıştırıcı aktarıldıktan sonra varak kağıdı desenin üzerine düzgünce yerleştirilir. Varak kağıdının yapıştırıcı olan desen bölgesine yapışabilmesi için sıcaklık ve basınç altında preslenmesi gerekir. 150-160 °C sıcaklıkta 5 saniye preslenmesi baskı için yeterlidir

Varak baskı parça kumaşa yapılırsa pres makinelerinde preslenir. Şayet metraj kumaşa varak baskı yapılırsa presleme kalandır makinesinde gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir