NEOPREN KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Neopren
Tarafından | 29 Kasım 2019

Neopren kumaş nedir?

Orijinal olarak Amerikan DuPont Corporation tarafından üretilen Neoprene, kauçuk yerine kullanılan polikloropren markasıdır. Neopren, diğer şeylerin yanı sıra, tamamen suya dayanıklıdır (su geçirmez) ve bu da ıslak ve soğuk ortamlara karşı yalıtmak için tasarlanmış dalgıç giysisi ve diğer ekipmanlar için ideal bir malzemedir.

Neopren Kumaş Tarihi

Tarih değiştiren pek çok icat gibi, kloropren kauçuk da zorunluluktan doğdu. 20. yüzyılın ilk birkaç on yılı itibariyle, küresel bir lastik kıtlığı Batı ülkelerindeki endüstriyel devlerin başlıca kaygısı haline geldi ve DuPont gibi Amerikan şirketleri cevabı bulma umutlarında şahinler gibi önde gelen üniversiteleri izlemeye başladı.

1930’da Fr Julius Arthur Nieuwland adlı Notre Dame Üniversitesi’nden bir kimya profesörü, DuPont’un önde gelen bir yöneticisinin katıldığı bir konferans verdi. Ders, Nieuwland’ın kendisinin geliştirdiği plastik bir materyal olan divinil asetilen konusunda yapıldı. DuPont, divinil asetilen bazlı seri üretilebilir bir bileşik geliştirmek üzere Nieuwland’ı ve plastik alanındaki en iyi bilim adamlarıyla birlikte Nieuwland’ı 1930’da başarılı oldu. Neopren 1930’da piyasaya girdi ve gerisi tarih oldu.

Kauçuğa uygulanabilir bir alternatif olarak, Neopren Müttefiklerin II. Dünya Savaşı’ndaki çabalarında kritik bir rol oynadı. Jeep lastiklerinden dalgıç giysilerine kadar her şey aniden gerçek kauçuk yerine Neopren’de yayınlandı ve DuPont’un mucizevi buluşu olmadan savaşın çok farklı şekilde gitmesi mümkündü.

neopren urunler

Neopren kumaş ürünlerden bazıları

Neopren Kumaş Özellikleri

O zamandan beri Neopren ve jenerik polikloropren formları, birçok farklı tüketici ve endüstriyel yaşam alanına girmiştir. Bu çok yönlü, petrokimya bazlı malzemenin aşağıdaki benzersiz faydaları vardır:

 1. Hava ve Sıvı Geçirmezlik: Neopren, kullanıcı ile elemanlar arasında sağlam bir bariyer oluşturur. Bu özellik nefes alabilirliği tamamen ortadan kaldırırken, diğer yandan rahatsız edici veya zararlı olabilecek çevresel koşullardan izolasyon sağlar.
 2. Esneklik: Neme karşı mükemmel bir bariyer oluşturmasına rağmen, Neopren kumaş da oldukça esnektir. Bu da iyi bir şey – aksi takdirde dalgıçlar ve sörfçüler takımlarına giremezler!
 3. Isı tutma: Neopren ve diğer tüm petrokimya bazlı elyaflar, en küçük bir ısı dokunuşunda erimekte iken, bu özel sentetik kumaş, soğuğa karşı mükemmel yalıtım sağlar. Polikloropren sayesinde sörfçüler, aksi halde fazla yasaklayıcı olan iklimlerde onu asabilirler.
 4. Şekil Alabilmesi: Kumaşların çoğu dokuma iken, Neopren oluşur. Bu nedenle, moda tasarımcıları için iş tasarrufu sağlayan hemen hemen her şekil ve büyüklükte önceden yapılabilir.
 5. Dayanıklı – 20°C + 120°C derece sıcaklığa, petrol ürünlerine, ozona, suya ve tuzlu suya dayanıklıdır.
 6. Rüzgar Geçirmez, Neopren kumaşlar, neopren kauçuk tabakanın üzerine lamine edildiğinden olumsuz hava koşullarından etkilenmez.

Neopren’in sonuncusu

Neopren, DuPont Corporation’ın ticari markası olmaya devam ediyor ve bu Amerikan endüstriyel ikonu dünya sahnesinde oldukça aktif olmaya devam ediyor. DuPont’un üretiminin büyük çoğunluğu Çin’e ve diğer ucuz işgücü olan yetkili Doğu Asya ülkelerine taşınmasına rağmen, bu şirketin Los Angeles fabrikası dünyanın en yüksek hacimli polikloropren üretim tesisi olmaya devam ediyor.

Kloropren kauçuğu tüm dünyada yüzlerce farklı şirket tarafından üretilmektedir. Tüm polikloroprenlerin moleküler olarak aynı olması gerekmesine rağmen, üretim süreçlerindeki değişiklikler sonuçta rol oynar.Bu varsayımı destekleyecek net veriler olmamasına rağmen, DuPont tarafından üretilen orijinal Neopren’in koparma kloropren kauçuğuna göre daha kaliteli sonuçlar sunması olasıdır. Sonra tekrar şaşırmış olabilirsiniz.

Neopren kumaş nasıl yapılır?

Neopren bir petrokimya maddesidir, yani bir fabrikadaki petrolden yapılır.Polikloropren, doğal kloropreni sentetik polikloroprene dönüştüren serbest radikal emülsiyon polimerizasyonu adı verilen bir işlemle yapılır. Bu iki madde moleküler olarak çok benzer, ancak çok farklı özelliklere sahiptirler.

Polikloropren genellikle tekstil fabrikalarına sıvı halde gönderilir. Bir kez geldiğinde, esnekliği arttırmak veya diğer özellikleri vurgulamak için katkı maddeleriyle birleştirilir. Daha sonra, bir miksere yerleştirilir ve endüstriyel bir fırında pişirilir. Sertleştirilmiş kloropren kauçuğuna “somun” denir ve bu somun daha sonra çeşitli genişlikte parçalara dilimlenebilir.

Bu dilimleme işlemi büyük bir endüstriyel makine tarafından gerçekleştirilir.Çok çeşitli Neopren malzemesi mevcuttur ve polikloropren ne kadar kalın olursa, o kadar yalıtıcı ve su geçirmez olur. Neopren için ortalama kalınlık 3-5 milimetredir.

ilimlenmiş Neopren paletler üzerine yüklenir ve hazır giyim imalatçılarına gönderilir. Varışta, polikloropren “dilimler” üzerinde desenler izlenir ve tüm yüzücü yüzleri veya diğer giyim eşyaları, aksesuarlar veya endüstriyel ürünler tek bir dilimden kesilir.

Son olarak, kesilmiş dilimler nihai ürünleri yapmak için bir araya dikilir. Su geçirmez veya yanmaz sprey uygulanabilir ve bitmiş ürün paketlenir ve satıcıya gönderilir.

Neopren kumaş nasıl kullanılır?

Bu eşsiz kumaş türü çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır:

 1. Giyim uygulamaları: Giysilerde Neopren kullanımı korunurken, yazlık bayan giysilerinde ve genç kadınlara yönelik diğer giysilerde kullanılan bu maddenin görülmesi nadir değildir.
 2. Aksesuar uygulamaları: Neopren, elektronik kasalar için yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Bu plastik, şokları özellikle iyi emmemesine rağmen, elektronikleri çiziklerden ve küçük damlalardan koruyan minimum tampon sağlar.
 3. Spor uygulamaları: Tüplü elbise ve dalgıç kıyafeti kloropren kauçuğunun yaygın kullanım alanlarıdır.Bu madde su geçirmez ve yalıtkan olduğu için dalgıçları tamamen batık koşullarda bile ılık ve kuru tutar.
 4. Askeri uygulamalar: Contalardan dalgıç kıyafetine, dünyadaki militanlar ve paramiliter örgütler Neopren’in sınırsız kullanımlarıyla ortaya çıkıyor – DuPont’un her zaman ABD hükumetinin en büyük müteahhitlerinden biri olmasına yardımcı oluyor.
 5. Endüstriyel uygulamalar: Neopren, conta veya diğer Neopren ürünleri gerektiren endüstriyel makineler yapmak için yaygın olarak kullanılır.

Neopren kumaş nerede üretilir?

Çin genel olarak en büyük sentetik elyaf üreticisi olmasına rağmen, ABD en büyük polikloropren üreticisi olmaya devam etmektedir . DuPont’un Los Angeles bölgesindeki fabrikası gezegendeki diğer tesislerden daha fazla kloropren kauçuğu üretmeye devam ediyor ve bu eğilimin yakın zamanda tersine döneceğine dair herhangi bir işaret yok.

Neopren kumaşın maliyeti nedir?

Petrokimya kaynaklı kumaşlar arasında Neopren en pahalı olanlardan biridir. Bu tekstilin üretilmesi nispeten zordur ve faydalı özellikleri fiyatı daha da yükseltir. Neopren, en az ham “somun” formunda maliyetlidir ve ilerlediği üretim sürecinde daha da pahalı hale gelir.

Neopren’den tasarruf etmek istiyorsanız, Çin’de üretilen markalı olmayan polikloropren’in orijinal DuPont Neopren’den daha düşük maliyetli olması muhtemeldir. Ancak, kaynaktan ne kadar uzak tutuyorsanız, üretim hatalarına karşı gelme ihtimaliniz o kadar yüksektir ve belki de sizi orijinal makaleye takılmanızı diler.

Neopren kumaşın farklı türleri nelerdir?

Şu anda, piyasada iki ana Neopren kumaş çeşidi vardır:

Sentetik polikloropren

Piyasadaki hemen hemen tüm Neopren türleri petrokimya ile yapılır ve bu nedenle sentetiktir.

“Organik” polikloropren

Sonuçta, Neopren’i tamamen doğal bir madde yapmanın bir yolu yoktur.Bununla birlikte, bir avuç dolusu tekstil girişimcisi, kullanılabilir miktarda kloropren kauçuğunun petrokimyasallarla değil, bunun yerine doğal kireçtaşlarıyla üretilebileceğini ispatlamak için kendilerine el koydu.

Kireçtaşı bazlı polikloropren sadece birkaç yıldır pazarda bulunuyordu, ancak zaten kapalı hücre yapısının yumuşak hissini seven dalgıçlar arasında büyük bir darbe aldı. Maalesef, kireçtaşı bazlı polikloropren, petrokimyasal türevli kuzeninden daha fazla biyolojik olarak parçalanabilir görünmemektedir.Dünya, kireçtaşı rezervlerini sürekli olarak yenilediğinden, bu kloropren kauçuğu formu teknik olarak daha sürdürülebilirdir.

Neopren kumaş çevreyi nasıl etkiler?

Tüm petrokimya kaynaklı kumaşlarda olduğu gibi, Neopren çevre üzerinde önemli derecede olumsuz etkiye sahiptir. Bu tekstilin etkileyici faydaları için olmasaydı, küresel kirliliğe olan katkısı konusunda daha fazla isyan çıkardı.

Aynı zamanda, polikloropren, her yıl toplam plastik üretiminin sadece küçük bir kısmını oluşturur ve kloropren kauçuk üretimini daha temiz ve daha sürdürülebilir hale getirmek için çabalar devam etmektedir. Neopren’in moda ve endüstri dünyasında açıkça bir yeri var ve bu kullanışlı kumaşı çevreye nasıl daha dostça yapabileceğimizi öğrenene kadar sadece bir zaman meselesi.

neopren kumas

NEOPREN KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 2 görüş

 1. Arzu Tuna

  Bir proje için neopren kumaşa ihtiyacım var. Aslında ben bir hemşireyim ve hastayı ısıtmak için bu neopren kumaşı yalıtkan olarak kullanmak istiyorum
  7 metre almam gerekiyor
  Kiminle görüşebilirim
  Teşekkür ederim
  0 531 7920104

  Yanıtla
 2. moncef

  Dear All

  Please send us your best offer ( price delivery casablanca- morocco and EXW and deadlines) reseller price for the supply of :

  for the manufacture of diving suits

  Q = 200 mL High quality waterproof neoprene fabric thickness 5mm Black
  Q = 200 mL High quality waterproof neoprene fabric thickness 7mm Black

  Please send us: the certificate of conformity, the technical sheet of the composition of the material, the gross weight of the total and the packaging

  Best regards

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir